V porušenem Port-au-Princeu so še tedne po potresu trupla skupaj z ruševinami podrtih hiš ležala kar po ulicah, nemudoma se je začelo tudi nasilje. Ljudje, ki so ostali brez vsega, so se začeli boriti za osnovne življenjske potrebščine, ropali so porušene domove in trgovine.

Svet se je odzval nemudoma, države so začele pošiljati pomoč, ki pa je do obupanega prebivalstva zaradi uničene infrastrukture prihajala prepočasi. Mnoge države, z ZDA na čelu, so pošiljale svoje vojake, ki so tako skrbeli za mir kot tudi obnavljali infrastrukturo ter pokopavali na tisoče umrlih v množične grobove. Začeli so se hitri postopki posvojitev (domnevno) osirotelih otrok, ki so jih večinoma pošiljali v ZDA. Sicer so sanacijo po potresu močno ovirali številni popotresni sunki, konec februarja pa so zaradi obilnega deževja državo prizadele še hude poplave, ki so prav tako terjale smrtne žrtve.

Haitijska vlada je marca ocenila, da bi bilo za popolno obnovo Haitija potrebnih 8,35 milijarde dolarjev. Denar za pomoč Haitiju je sicer namenila tudi Slovenija. Konec marca je slovenska vlada za pomoč Haitiju namenila 465 tisoč evrov, Rdeči križ Slovenije je za Haiti zbral 73.710 evrov, pri Slovenski Karitas pa so za pomoč Haitiju vsega skupaj zbrali 299 tisoč evrov, ki so jih v prvih mesecih po potresu namenili za prvo pomoč v obliki hrane, medicinskih pripomočkov in gradnji začasnih bivališč.

Odzvali so se tudi številni zvezdniki, ki so za žrtve potresa nemudoma začeli zbirati denarna sredstva. V prvi vrsti so tu Angelina Jolie, Brad Pitt, ki sta Haitiju pomagala že pred potresom, pa tudi Sean Penn, George Clooney, Leonardo DiCaprio in Matt Damon, pevec s haitijskimi koreninami Wyclef Jean pa je tudi ustanovil humanitarno organizacijo Yele Haiti in kasneje želel kandidirati za predsednika države.

Po potresu so se vsi bali smrtonosnih infekcij in bolezni, ki so nastopile kot posledica grozljivih higienskih razmer v državi. Začela so se množična cepljenja in videti je bilo, da vendarle ne bo tako hudo, nato pa je prišel oktober. In z njim kolera. V epidemiji, ki sedaj že skoraj dva meseca razsaja po Haitiju, je po podatkih Evropske komisije doslej umrlo več kot 2100 ljudi, prizadetih pa je še okoli 93.000 ljudi. Decembra je Evropska unija Haitiju za boj proti koleri namenila deset milijonov evrov denarne pomoči.

V predsedniške volitve se je vmešal tudi Wyclef Jean

Ob vsem tem so se na Haitiju dogajale tudi politične spremembe, v katere je posegel tudi ameriški R'n'B zvezdnik Wyclef Jean, ki ima haitijske korenine. Želel je namreč kandidirati za predsednika države, vendar je ta kandidaturo umaknil mesec dni potem, ko je volilna komisija odločila, da ni ustrezen kandidat. Jean se je najprej na to odločitev želel pritožiti, nato pa je tudi zaradi mnogih kritik skeptikov, med drugim igralca Seana Penna, od kandidature vendarle odstopil.

Januarja 2011 Haiti čaka drugi krog predsedniških volitev, kjer se bosta pomerila opozicijska kandidatka Mirlanda Manigat in kandidat stranke sedanjega predsednika Reneja Prevala Jude Celestin. Uvrstitev slednjega v drugi krog predsedniških volitev je v državi sprožila nemire, ki so terjali tudi nekaj smrtnih žrtev. Vzrok nemirov je dejstvo, da je Celestin za samo okoli 7000 glasov prehitel pop zvezdnika Michela Martellyja.