Na tretjem naroku v zadevi Čista lopata je tožilka Bojana Podgorelec le prebrala obtožnico. Vsi obdolženi so jo označili kot neutemeljeno, prav tako večina ni želela podati zagovora, dokler se ne bo odločilo o zahtevi obrambe po izločitvi dokazov. Predsednica senata Alenka Podjed je uvodoma pojasnila, da morajo še preučiti predlog, zato ta trenutek ocena ni možna.

Potem ko je tožilka prebrala obtožnico in ko je sodnica obdolžene pozvala k zagovoru, je le prvi mož Primorja Dušan Černigoj izrazil prepričanje, da ni storil nobenega kaznivega dejanja ter da ni nikomur obljubil koristi pri poslu in da tudi od njega nihče ni zahteval koristi.

Šef gradbenega podjetja SCT Ivan Zidar, ki mu tožilstvo očita, da je podkupoval državnega uslužbenca Tomaža Žiberta, da bi pridobil posel z izgradnjo letalskega nadzornega stolpa na Brniku, se je po poročanju portala Žurnal24 zagovarjal: "Dokler nezakoniti dokazi ne bodo izločeni, v svoj zagovor ne bom povedal več kot to, da nisem nič kriv in da ničesar nimam skrivati."

Na podoben način se je po poročanju Žurnala24 zagovarjala tudi nekdanja prva dama Vegrada Hilda Tovšak: "Na obtožnico, ki temelji na nezakonitih dokazih ne morem podati zagovora."

Tako kot Tovšakova in Zidar so še trije obtoženci pojasnili, da se ne morejo zagovarjati za obtožbo, ki je nastala na podlagi nezakonito pridobljenih dokazov,  Ivan Demšar in Srečko Gabrič pa sta sodnici povedala, da se ne bosta zagovarjala.

Obramba je zahtevala, da se zadeva začasno spet preda preiskovalnemu sodniku, vsaj za zaslišanje kriminalista Roberta Slodeja, tajnega policijskega sodelavca in nemškega kriminalista Gerharda Schaffnerja, tudi z argumentoma, da bi to bilo hitreje in ceneje. Po skoraj enourni prekinitvi je senat odločil, da zahtevi obrambe ne bo ugodilo. Zagovornik Ivana Zidarja Aleksander Čeferin je odločitev pospremil z besedami, da je njim "pravzaprav vseeno".

Obramba je tudi navedla, da slovenska policija lahko s tujimi sodeluje le preko Generalne policijske uprave in Interpola, vendar jim je tožilka odgovorila, da temu ni tako, kar potrjujeta tudi dve evropski konvenciji. Hkrati je opozorila, da tajni policijski sodelavec tega statusa uradno sploh ni imel, kar je potrdila tudi informacijska pooblaščenka.

Sicer so glavni akterji obtoženi sprejemanja in dajanja daril oziroma dajanja pomoči pri kaznivih dejanjih, povezanih z gradnjo letališkega stolpa na Brniku.