Vsi nas poskušajo prepričati, da pravna država obstaja, a v to nas lahko prepričajo le organi pregona in druge institucije predvsem s svojimi dejanji, je na novinarski konferenci dejal Žerjav.

Ob tem je spomnil, da so v stranki ves čas opozarjali na nezakonite postopke. Da pa se zdaj ugotovi, da za nepravilnosti nihče ne odgovarja, je po njegovem mnenju hud udarec pravni državi. Kot je prepričan, bi se morala temu upreti vsa politika, še najbolj pa premier in predsednik države.

Bulmastifi so svojega lastnika, ki je zaradi poškodb preminil, napadli v začetku februarja. "To je bil žal le žalostni epilog cele vrste nepravilnosti, ki so se dogajale v postopku od prvega tragičnega dogodka dalje, to je napada štirih bulmastifov na mimoidočega Stanislava Megliča, ki je 15. marca 2006 komaj ušel smrti," pojasnjujejo v zahtevi.

V SLS so začeli takoj po tem, ko je tedanji minister za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Milan Pogačnik julija lani kljub nasprotovanju veterinarske inšpekcije podpisal odločbo, da se psi vrnejo lastniku, opozarjati na nevarnosti, nepravilnosti in nezakonitosti takšne odločitve. Po njihovih navedbah so se pozneje ugotovile nepravilnosti pri delu kmetijskega ministra, uradnikov na ministrstvu, komisije izvedencev, pri delu kinološkega društva in pravnega zastopnika lastnika psov.

Premier Borut Pahor je ob odstopu ministra Pogačnika zagotovil, da bo vlada storila vse, da se razjasnijo vse okoliščine glede vračanja bulmastifov, so spomnili v SLS. Po njihovih navedbah pa javnosti do sedaj niso znani nobeni rezultati revizije postopkov vračanja psov, epiloga v zvezi z očitanimi kaznivimi dejanji pa očitno ne bo niti pred pristojnim sodiščem.

V poslanski skupini SLS zato predlagajo, da se na odbor med drugim povabijo pravosodni minister Aleš Zalar, notranja ministrica Katarina Kresal, kmetijski minister Dejan Židan, generalna državna tožilka Barbara Brezigar, generalni direktor policije Janko Goršek ter nekdanji in sedanji predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos in Goran Klemenčič.

Ti bodo lahko pojasnili, kako so bili vodeni postopki preiskave očitanih nepravilnosti, kaj je bilo ugotovljeno in zakaj je tožilstvo na koncu kazenske ovadbe zavrglo.

Na Okrožnem državnem tožilstvu v Ljubljani so namreč omenjene kazenske ovadbe v začetku novembra zavrnili, ker "ni podan utemeljen sum, da so osumljenci storili naznanjena kazniva dejanja".