''Pomembno je tudi angažiranje civilne družbe''

Delo Komisije za preprečevanje korupcije po Türkovi oceni predstavlja pomembno zagotovilo, da bodo tudi v Sloveniji vzpostavljeni visoki standardi ravnanja, ki bodo onemogočali vse vrste korupcije in krepili pravno državo.

Kot je spomnil, komisija od letošnje jeseni deluje na novi zakonski podlagi in s pristojnostmi, ki ji omogočajo večjo učinkovitost. Predsednik republike je v tem tednu imenoval tudi namestnico predsednika komisije in s tem zaokrožil njeno kadrovsko sestavo, so zapisali v uradu.

Predsednik vnovič izreka podporo zakonsko določeni vlogi protikorupcijske komisije in pričakuje njeno uspešno delo. Druge državne organe pa poziva, da v skladu s svojimi pristojnostmi in možnostmi sodelujejo v prizadevanjih za omejevanje korupcije. Pri tem predsednik republike opozarja na pomen angažiranja civilne družbe, državljank in državljanov ter vseh drugih prebivalcev Slovenije.

Greco ob dnevu boja proti korupciji izpostavlja pomen sodelovanja z EU

Za Greco je sodelovanje z Evropsko unijo temeljnega pomena, je zapisal Kos v sporočilu za javnost. Združevanje obsežnih izkušenj Greca pri nadzoru protikorupcije in politični vpliv EU bo nedvomno okrepilo vpliv njunih prizadevanj za boj proti korupciji na evropskem kontinentu in preko njega, je dodal in izrazil upanje, da bo EU kmalu pristopila k Grecu.

Poudaril je, da kazalci korupcije, vključno s tistimi Svetovne banke in Transparency Internationala ter dokazi, ki jih je zbral Greco, jasno kažejo, da korupcija ostaja in postaja vse bolj zaskrbljujoč problem.

Zavzema se za nadaljnji razvoj sodelovanja na mednarodni ravni tistih, ki se borijo proti korupciji, saj je korupcija vse bolj globalen pojav, mednarodno mreženje pa vse pomembnejše.

Izboljšano mednarodno sodelovanje pa ni nadomestilo za jasno zavezo na najvišjih političnih ravneh članic, da se bodo proti korupciji borili z odločnostjo in ne samo s slovesnimi izjavami, so še sporočili iz Sveta Evrope.