Predlog pokojninske reforme ureja zlasti vprašanje obveznega pokojninskega zavarovanja, prvega stebra, ki temelji na medgeneracijski solidarnosti, je pojasnil minister. Po njegovem opozorilu bi se v primeru referendumske pobude postavilo vprašanje, ali lahko večina odloča o pravicah manjšine.

"Če bo vložena pobuda za referendum, bomo morali z uveljavitvijo pokojninskega zakona počakati, dotlej pa bo veljal zdajšnji zakon," je dejal minister.

V tem času po njegovih besedah niso predvideni sestanki s predstavniki sindikatov. Na zadnjih srečanjih so slednji vztrajali pri svojem predlogu, ki pa ga ni možno sprejeti, če želimo zagotoviti stabilnost pokojninske blagajne, je poudaril.

Glavna zahteva sindikatov, ki se zavzemajo za možnost upokojitve brez odbitkov pri 60 letih, pri čemer bi za moške zadostovalo 40 let pokojninske dobe in za ženske 38 let, za vlado ni sprejemljiv. Moški se že danes upokojujejo starejši od 60 let, opozarja minister.

Vlada vztraja pri predlogu, da je pokojninska doba za tiste, ki so začeli delati zgodaj, tri leta daljša.

Po Svetlikovih besedah k stabilnosti pokojninske blagajne ne prispeva niti sprejeto dopolnilo SLS, po katerem se čas služenja vojaškega roka šteje v pokojninsko dobo. "To bi pomenilo 60 milijonov evrov dodatnih stroškov," je poudaril.

Državni zbor je drugo obravnavo reforme opravil na izredni seji 2. decembra. Zveza svobodnih sindikatov Slovenije je pred tem znova opozorila, da vlada predlaga take pogoje za starostno pokojnino, ki jih bo večina težko dosegla.