Poslanci SDS so se z vloženim dopolnilom zavzeli za obračunsko obdobje, ki bi ga z veljavnih 18 podaljšali le na 24 let. Predlog zakona zdaj predvideva 30-letno obdobje za izračun pokojninske osnove.

Minister za delo Ivan Svetlik je opozoril, da gre rešitev po predlogu zakona v smer sistema navideznih pokojninskih računov. Po tem sistemu bo višina pokojnine namreč sčasoma v celoti odvisna od vplačanih prispevkov. V nekaterih državah, kjer že imajo sistem navideznih pokojninskih računov, upoštevajo celo vsa leta, poudarjajo na vladni strani.

Po dopolnilu SDS bi moralo biti v zakonu omogočeno tudi, da dokupi zavarovalno dobo za čas zaključenega študija. Če novi zakon zdaj odpravi to možnost, ni varstva pričakovanih pravic, je poudaril poslanec SDS France Cukjati.

Minister Svetlik je opozoril, da je dokup zavarovalne dobe v dolžini petih let po predlogu že omogočen.

Toda za takšen dokup, kot je predlagan, "bo treba do komolcev seči v žep", pravi Cukjati.

V drugi obravnavi pokojninske reforme le še glasovanje

Poslanke in poslanci so na današnji izredni seji končali obravnavo približno 30 dopolnil k pokojninski reformi, s katero želi vlada podaljšati delovno aktivnost. Glasovanje o dopolnilih bo nekaj pred 20. uro.

V zadnjem delu so med drugim obravnavali dopolnilo SLS, ki se je zavzela za ohranitev državne pokojnine vsaj tistim, ki so prejemniki te pokojnine do uveljavitve reforme. "Ukinitev državne pokojnine je protiustavno," je dejal Jakob Presečnik iz SLS.

Majda Potrata iz SD pa je opozorila, da je prejemek tistih, ki so brez dohodkov, po novem urejen v socialnovarstveni zakonodaji. "Če smo sprejeli princip, po katerem so merilo za izplačilo pokojnine vplačani prispevki, je prav, da so rešitve konsistentne," je dejala.