Računsko sodišče je sredi letošnjega septembra predlogu zaključnega računa lanskega državnega proračuna izreklo negativno mnenje. Kot glavni razlog za takšno oceno je navedlo napačno prikazovanje sredstev iz zadolžitve z izdajo obveznic in zakladnih menic v višini dveh milijard evrov.

Predlog novele zakona o javnih financah je odziv na poročilo računskega sodišča, je danes na novinarski konferenci po seji vlade dejal Križanič. Med predlaganimi spremembami je izpostavil knjiženje dolgoročnih depozitov v bilanci stanja, zbirna bilanca stanja pa bo po novem sestavni del državnega proračuna. "S tem bo imela država možnost triletnega vzdrževanja likvidnosti, ne da bi bila prizadeta pravna narava tega posebnega režima, ki je našemu gospodarstvu zelo koristil v obdobju krize," je dejal.

Gre za kompromis skupnih usklajevanj med ministrstvom za finance in računskim sodiščem, so sporočili z računskega sodišča. Novi člen daje ministrstvu za finance možnost popravkov zaključnega računa proračuna v postopku revizije na podlagi razkritij računskega sodišča - ministrstvo je namreč do sedaj trdilo, da za takšne popravke nima pravne podlage, so dodali.

Po novem bo tudi mogoče spremeniti zaključni račun državnega proračuna, potem ko ga bo vlada že oddala v potrditev v DZ. Hkrati se razčiščuje odnose med računskim sodiščem, vlado in DZ. Sodišče je sicer vrhovni revizijski organ, a se lahko DZ odloči, da neko postavko knjiži drugače, je pojasnil minister. Spremembe zakona bodo veljale že za zaključni račun letošnjega državnega proračuna.

Kot so spomnili na računskem sodišču, je komisija za nadzor javnih financ na izredni seji po objavi revizijskega poročila zaključnega računa za leto 2009 zahtevala ureditev postopka popravkov zaključnega računa, saj je DZ v preteklosti zaradi ugotovitev računskega sodišča že zavrnil sprejem zaključnega računa proračuna.

Na seji komisije je računsko sodišče podalo okvirni predlog dopolnitve člena zakona, ki ureja pripravo in revizijo zaključnega računa državnega proračuna, zato je bilo v nadaljnjih postopkih tudi povabljeno k njegovemu sooblikovanju. Pri ostalih predlaganih spremembah niso sodelovali.

Križanič je še povedal, da bo novela zakona poleg tega občinam naložila, da do 15. aprila vsako leto predložijo zaključne račune. "Nekatere občine to odlagajo, potrebujejo zelo jasno iniciativo," je dejal Križanič. Dodal je, da se med drugim uvaja še prehodno obdobje, v katerem lahko vlada odloča o prodaji in dokapitalizacijah, dokler teh nalog ne bo prevzela novoustanovljena agencija za upravljanje kapitalskih naložb države.

Križanič je za pomlad napovedal nove spremembe zakona o javnih financah, s katerimi bodo med drugim dali večjo vlogo fiskalnemu svetu vlade.