Po poročanju tujih tiskovnih agencij je za reformo nocoj glasovalo 307 poslancev, proti pa jih je bilo 252. Šolska ministrica Mariastella Gelmini, avtorica sporne reforme, je izrazila pričakovanje, da bo reforma v senatu dobila široko podporo. Poudarila je še, da je reforma nujna za posodobitev zastarelega sistema univerz v Italiji, saj bo država z njo privarčevala milijone evrov, hkrati pa bo dobila bolj učinkovit in transparenten izobraževalni sistem.

Reforma predvideva združevanje posameznih predmetov, tako da bi na primer pet profesorjev zamenjal le eden. Prav tako je predvidena radikalna sprememba sistema napredovanja na univerzah in sankcije za ustanove z dolgovi in proračunskim primanjkljajem. Predvsem slednje naj bi bil po trditvah italijanske vlade velik korak proti odpravljanju sistema protekcije na univerzah.

Poleg tega naj bi na univerzah uvedli tudi zunanje finančne strokovnjake za nadzor porabe sredstev. Bi pa "okrepili" avtonomijo univerz z nalaganjem večje odgovornosti na področju financ, znanosti in didaktike. Tako bi slabše vodene univerze dobile manj državnega denarja, v skrajnem primeru pa bi jim lahko uvedli tudi prokurista, ki bi uredil njihove finance.

Italijanski zakon o reformi šolstva, ki je bil sprejet leta 2008, predvideva tudi številne varčevalne ukrepe na srednjih šolah. Skupno naj bi stroške šolstva letno zmanjšali za okoli sedem odstotkov letno. To naj bi dosegli tudi z ukinitvijo okoli 130.000 delovnih mest - 87.000 učiteljskih in 44.500 v administraciji.

Reforma naj bi prizadela tudi slovenske šole v Italiji. Dosedanje štiri višje srednje šole v Trstu naj bi namreč združila v le dve ravnateljstvi, čeprav londonski memorandum iz leta 1954 Slovencem na Tržaškem zagotavlja določeno število šol, ki ne sme biti okrnjeno pod nobenim pogojem.

Zaradi reforme v številnih italijanskih mestih že od začetka meseca potekajo protestne akcije in demonstracije študentov. Med najbolj množičnimi so bili protesti, ki so po Italiji potekali danes in se jih je po navedbah organizatorjev udeležilo okoli 400.000 študentov. Ob današnjih protestih so v Rimu izbruhnili spopadi med protestniki in policijo.