V kabinetu premiera Boruta Pahorja so danes zanikali, da bi predstavniki ZDA v dosedanjih formalnih in neformalnih pogovorih Pahorjev obisk pri ameriškemu predsedniku Baracku Obami kadarkoli povezali s sprejemom zapornikov iz Guantanama ali kakim drugim vprašanjem. Tudi Pahor ali predstavniki Slovenije tega pričakovanja niso nikoli izrazili.

WikiLeaks: Če bi sprejeli ujetnika iz Guantanama, bi Pahor lahko obiskal Obamo

Depeše, ki jo omenjajo nekateri svetovni mediji in naj bi jo objavil WikiLeaks, po besedah Balažica na MZZ u ne poznajo in je zato ne morejo komentirati. Je pa glede domnevne vsebine depeše povedal, da si slovenska diplomacija vedno prizadeva za srečanja najvišjih slovenskih predstavnikov s predstavniki tujih držav.

"Z ameriške strani ni bilo nobenih pritiskov v smislu povezovanja obiska predsednika slovenske vlade v ZDA in sprejema zapornika iz Guantanama," je na današnji novinarski konferenci zatrdil Balažic. Dodal je, da ni skrivnost, da se pripravlja obisk Pahorja v ZDA, ki bo predvidoma enkrat prihodnje leto, bo povezan z obiskom Silicijeve doline in namenjen spodbuditvi gospodarskega sodelovanja med državama.

Slovenija ne more sprejemati zapornikov iz Guantanama

Povedal je še, da Slovenija pozdravlja napoved ameriškega predsednika Baracka Obame o zaprtju Guantanama, pojasnil pa je tudi, da Slovenija zaenkrat nima pravnih možnosti za sprejem zapornikov iz Guantanama.

V kabinetu premiera pa so v nasprotju z MZZ potrdili, da se slovenska in ameriška vlada pogovarjata o sprejemu enega zapornika iz ameriškega taborišča za teroristične osumljence Guantanamo na Kubi. Kot so dodali, so se ZDA o tem že dogovorile tudi s 13 drugimi državami članicami EU.

Kot je še dejal Balažic, na MZZ obžalujejo, da je prišlo do objave diplomatskih depeš o razgovorih, ki so jih imeli ameriški diplomati s predstavniki tujih ministrstev. "Diplomatske depeše so namenjene seznanjanju z razmišljanji in stališči države sprejemnice oz. gostiteljice in so običajno zmes uradnih politik, osebnih razmišljanj in širših opisov o dogajanju v državi. Diplomatska komunikacija predpostavlja zaupnost, ki ne sme biti porušena," je še pojasnil.