Če pogosto uporabljate svoj mobilni telefon in ste vajeni dolgotrajnih pogovorov, ob tem pa se vam na obrazu, licih, ušesih ali bradi pojavljajo rdeče lise, potem obstaja velika verjetnost, da ste alergični na nikelj, kovino, ki je pogosto sestavni del mobilnih naprav. Čeprav je alergija dermatologom znana že dolgo časa, je vse pogosteje razlog za njen razvoj prekomerna uporaba mobilnih telefonov.

Število pacientov, ki prihajajo v zdravniške ordinacije zaradi izpuščajev ali lis, vse bolj raste. Na to, da je težava resnično vse pogostejša, kaže tudi dejstvo, da so ameriški alergologi in imunologi o njej razpravljali tudi na vsakoletnem kongresu, ki se je zgodil pred kratkim.

Simptomi dermatitisa, ki ga povzročajo mobilni telefoni, so rdečica, mozolji, izpuščaji in srbečica na tistih mestih kože, ki se jih dotika mobilnik. Alergijska reakcija se lahko pojavi tudi na prstnih blazinicah tistih, ki pogosto pošiljajo SMS sporočila, pa tudi na dlaneh, če oseba dolgo časa v roki drži telefon. V bolj resnih primerih se na koži pojavljajo ranice, koža pa se lahko prične tudi luščiti.

Prvi primeri zabeleženi leta 2000

Primeri izpuščajev zaradi mobilnikov so bili prvič zabeleženi leta 2000, takrat pa so se pričele tudi prve raziskave v tej smeri. Največjo so izvedli leta 2008, takrat se je pokazalo, da je veliko število mobilnih naprav vsebuje nikelj. Najpogosteje je nikelj prisoten v tipkovnici, okrasnih detajlih, napisih, kovinskih okvirjih okoli zaslona in v kovinskih delih slušalk. Na nikelj je sicer alergičnih približno sedemnajst odstotkov žensk in okoli trije odstotki moških.

Jasen znak, da vaša koža niklja ne prenaša najbolje, so reakcije, kot na primer srbečica ali izpuščaji, ko nosite nakit iz neplemenitih kovin. Kožne reakcije nastajajo na mestih, kjer se kovinski gumbi in podobni predmeti dotikajo kože. Alergije ni mogoče pozdraviti, dermatologi svetujejo le izogibanje niklju.