Zadnja tri leta so namreč kmetje davek od osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti plačevali tako, da so se jim v davčno osnovo poleg katastrskega dohodka (KD) šteli povprečni zneski subvencij, ne glede na to, koliko so jih v resnici prejeli, po novem pa se bodo KD-ju pripisovale dejansko prejete subvencije. Po izračunih finančnega ministrstva to pomeni, da se bo približno dvema tretjinama zavezancev izračunana akontacija dohodnine od skupnih dohodkov iz osnovne kmetijske in gozdarske dejavnosti povečala glede na doslej odmerjeno. Toliko kmetijam se je namreč pripisalo manj subvencij, kot so jih v resnici prejele, približno 33 odstotkom kmetij pa se je pripisalo več dohodka iz tega naslova, kot so ga prejele. Zaradi tega je v predlogu novele zakona prehodno določilo, po katerem bodo za leto 2010 dacarji upoštevali tisti sistem obdavčenja (stari ali novi), ki bo pri posameznem zavezancu ugodnejši, pri odmeri dohodnine za leti 2011 in 2012 bo v dohodninsko osnovo štelo 70 odstotkov obdavčljivih subvencij (okoljska plačila in plačila za težje pridelovalne razmere tudi v prihodnje ne bodo obdavčena), s 1. januarjem 2013 pa bodo obdavčljive subvencije 100-odstotno upoštevane v davčni osnovi.

Knjigovodstvo za okrog 6000 kmetij

Z začetkom leta 2013 bo moralo približno 6000 kmetij, katerih skupni letni dohodek presega 5000 evrov, obvezno vstopiti tudi v sistem knjigovodstva, da bodo obdavčeni po dejanskih prihodkih in odhodkih. Trenutno knjige vodi le 25 čistih kmetij in še 132 takih, ki imajo poleg osnovne kmetijske še dopolnilno dejavnost. V Sindikatu kmetov Slovenije so prepričani, da je prag 5000 evrov za obvezno vodenje knjig odločno prenizek, saj so stroški s knjigovodstvom zelo visoki. Mateja Vraničar pojasnjuje, da so se za ta prag odločili v dogovoru s kmetijskim ministrstvom, saj je ta znesek primerljiv z dohodki oseb, ki prejemajo minimalno plačo. Vraničarjeva hkrati dopušča možnost, da bi prag za obvezno vodenje knjigovodstva v zakonodajnem postopku v državnem zboru povišali, če bi se izkazalo, da je prenizek.

Novela še ta mesec?

Vraničarjeva tudi pričakuje, da bo novela zakona o dohodnini sprejeta še ta mesec, čeprav je vlado prehitela poslanska skupina SDS in v parlamentarni postopek le nekaj ur prej vložila svoj predlog sprememb dohodninskega zakona, ki v obdavčitev kmetijstva sicer ne posega. Parlamentarni odbor za finance bo tako v petek hkrati obravnaval obe različici dohodninskega zakona. Poslovnik državnega zbora namreč dopušča tako imenovani hibrid oziroma hkratno obravnavo dveh zakonov. Če namreč enega od njiju vloži vlada s predlogom, da se ga obravnava po nujnem postopku, se lahko poslanci odločijo, kateri od dveh predlaganih zakonov bo osnovni, in vanj morebiti vnesejo tudi kakšno določilo iz zakonskega predloga "konkurence".