Poslanski skupini SDS in SNS ter poslanec SD Andrej Magajna so namreč v torek vložili zahtevo za razpis zakonodajnega referenduma o novem zakonu o RTVS. Referendumsko vprašanje, ki ga predlagajo, se glasi: "Ali ste za to, da se uveljavi zakon o Radioteleviziji Slovenija, ki ga je sprejel državni zbor na seji dne 20. oktobra 2010?".

Ker zahteva izpolnjuje vse formalne pogoje, mora državni zbor referendum tudi razpisati in določiti datum njegove izvedbe. To bodo poslanci storili v torek na izredni seji. Odbor za kulturo, šolstvo, šport in mladino pa je danes pripravil predlog odloka o razpisu zakonodajnega referenduma in v njem za dan izvedbe referenduma predlagal nedeljo, 12. decembra. Roki za izvedbo referenduma pa bi začeli teči 4. novembra.

DZ mora namreč referendum razpisati v sedmih dneh po vložitvi zahteve, do dneva glasovanja pa ne sme preteči manj kot 30 in ne več kot leto dni. Dan glasovanja v razdobju najmanj 30 in največ 45 dni od dneva razpisa sicer državni zbor na glasovanju določi z navadno večino, če pa bi do referenduma preteklo več kot 45 dni, bi morali poslanci odločati z dvotretjinsko večino.

Odločitev o datumu referenduma sicer na odboru za kulturo ni bila soglasna. Omenjeni datum je predlagala predsednica odbora Majda Potrata (SD), nasprotoval pa prvopodpisani pod zahtevo, vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko.

Predlagal je, da referendum razpisali za prihodnje leto, marca ali aprila, saj so po njegovih besedah v postopku še nekateri zakoni, za katere se napoveduje referendum, denimo zakon o malem delu ali pokojninska reforma. Tako bi lahko volivci o več vprašanjih odločali v enem samem "referendumskem dnevu".

Takšnemu zamiku je nasprotovala ministrica za kulturo Majda Širca, ki je opozorila, da naj bi zakon stopil v veljavo 1. januarja 2011. Če bi se njegova uveljavitev zamaknila, pa po njenih besedah "pozitivnih izplenov tega zakona ne bi bilo mogoče prakticirati". Tak pomik ne bi bil dobrodošel, je dejala ministrica in predlagala, naj se referendum razpiše prej.

Omenjenemu stališču je nato sledila večina članov odbora in izglasovala predlog, po katerem bo referendum o zakonu o RTVS 12. decembra.

Vlagatelji zahteve sicer zakonu, ki ga je DZ sprejel 20. oktobra, nasprotujejo zaradi predvidenega statusnega položaja RTVS, spremembi statusa zaposlenih in določilom, ki predvidevajo posebne oddaje ali programe za pripadnike narodnih skupnosti nekdanjih republik Jugoslavije.

Zakon je po njihovem mnenju v nasprotju z javnim interesom, saj omogoča in spodbuja izvajanje komercialne dejavnosti v škodo javne službe ter zaradi finančne avtonomnosti privatizacijo zavoda. Lahko pa se bo zgodilo tudi, da se bodo morali nekomercialni programi umikati komercialnim v manj privlačne termine, so zapisali v obrazložitvi.

Na referendumsko zahtevo so se odzvali na ministrstvu za kulturo, kjer so zakon pripravili. Zakon po njihovih navedbah zagotavlja depolitizacijo RTVS in ni političen projekt, kot je bil prejšnji. Novi zakon je plod dolge in izčrpne strokovne razprave, številnih pogajanj in strpnega vključevanja javnosti, so zapisali. Kot poudarjajo, mu stroka, tudi pravna, ne nasprotuje.