Richard Lee, eden izmed najbolj zagretih podpornikov Predloga 19 – kakor se uradno imenuje zakon o legalizaciji konoplje, meni, da nezakonitost konoplje prispeva k oblikovanju črnega trga, ki vključuje tudi ogromno kriminala. „Otroci v Kaliforniji lažje kupijo mehko drogo kot alkohol,“ je dejal Lee. Policija pa, po njegovem mnenju, preveč časa zapravi za preganjanje „malih rib“, medtem ko resnični zaslužkarji pogosto niso kaznovani. Zvezna država bi po sprejetem zakonu lahko tudi obdavčila prodajo konoplje, kar bi napolnilo zaradi krize precej prazen proračun.

Nasprotniki predloga 19 so seveda drugačnega mnenja, kot prvo pa izpostavljajo težave mešanja prodaje medicinske konoplje in konoplje kot droge. Glavni državni odvetnik Eric Holder je dejal, da bodo ZDA, ne glede na rezultate referenduma, še vedno preganjale posedovanje, konzumacijo in gojenje konoplje.

Čeprav bi konopljo lahko zakonito kupili šele polnoletni prebivalci (stari 21 let), se nekateri bojijo, da bi se zaradi zakona znižala starosta meja, ko se najstniki srečajo z drogami.

V Evropski uniji se odnos do mehkih drog razlikuje od države do države. Na Češkem je po novem dovoljeno posedovati do 15 gramov konoplje, prebivalci pa imajo pri sebi lahko tudi določeno količino kokaina, heroina in ecstasyja. Na Poljskem konoplje ne sprejemajo, zagrožena kazen za posedovanje omenjene mehke droge pa je do tri leta zapora. Najmanj stroga je Nizozemska, kjer je konopljo mogoče kupiti že od leta 1976.