Za veljavnost bi moralo aneks podpisati vsaj 15 od 29 reprezentativnih sindikatov, tako je zdaj že jasno, da podobno kot že konec avgusta tudi tokrat zanj ne bo zadostne podpore.

Poleg 21 sindikatov, ki so konec preteklega oz. začetek tega meseca sodelovali v stavki, je v pogajalsko skupino pod vodstvom Posedija sicer vključen tudi Sindikat delavcev v vzgojni, izobraževalni in raziskovalni dejavnosti Slovenije Vir. Ta se stavki ni pridružil in je že poleti podpisal takratno verzijo aneksa. Kako se je odločil tokrat, pa Miščević ne ve.

Vendar po njegovih besedah v pogajalski skupini po novem sodeluje še en sindikat, in sicer Sindikat kapitanije Slovenije, ki aneksa prav tako ne namerava podpisati.

O odločitvi omenjenih sindikatov je Miščević danes že obvestil ministrstvo za javno upravo. Glede njihovega nadaljnjega ravnanja pa pravi, da je "zdaj v bistvu na potezi vlada".

Kot je dodal, pričakujejo, da bo novembra pri izplačilu oktobrskih plač upoštevana tretja četrtina odprave plačnih nesorazmerij. Ali bo temu tako, bodo videli 5. novembra, ko je plačilni dan v državnih organih.

"Glede na navodilo, ki ga je ministrica dala uporabnikom proračuna, da se to ne izplača, pa se to verjetno ne bo zgodilo," ugotavlja Miščević in v tem primeru napoveduje tožbe.

Sicer pa ta del sindikatov pripravlja odgovor na zahtevo za razvezo 50. člena kolektivne pogodbe, ki določa roke za odpravo plačnih nesorazmerij. Vlada se je z omenjeno zahtevo že obrnila na sodišče, ki je sindikate pozvalo k odgovoru.

O tem, kako se bo na odločitev sindikatov odzvala vlada, bo predvidoma na novinarski konferenci po seji vlade pojasnila ministrica za javno upravo Irma Pavlinič Krebs. V parlamentarni proceduri je sicer že interventni zakon, na sodišču pa zahteva za razvezo 50. člena kolektivne pogodbe. Vlada je ob tem napovedala tudi odpoved kolektivnih pogodb v javnem sektorju; sklep o odpovedi je bil v zadnjih dneh zamrznjen.

Za sindikat vojakov zmanjševanje plač vojakom nedopustno

Napovedano zmanjševanje plač pripadnikom Slovenske vojske je nedopustno in moralno nesprejemljivo, pa če je zakonito ali ne, so prepričani v Sindikatu vojakov Slovenije. Predsednik sindikata Gvido Novak opozarja, da so vojaki s plačno reformo že tako izgubili največ, poleg tega pa ne morejo stavkati kot ostali uslužbenci javnega sektorja.

Kot je zapisal Novak, so nižanja plač pripadnikov Slovenske vojske v večini primerov nezakonita. "V kolikor bo tudi to napovedano 5-odstotno nižanje plač v Slovenski vojski izvedeno nezakonito ali protiustavno, bomo v skladu z našimi zmožnostmi ukrepali, seveda brez stavke," je zapisal.

Predsednik sindikata opozarja, da so pripadniki Slovenske vojske s plačno reformo že tako izgubili največ, poleg tega v drugih delih celotnega javnega sektorja do takšnih znižanj ne more priti, saj je del javnega sektorja pred kratkim stavkal in več ali manj svoje tudi dosegel.

Pripadnikom Slovenske vojske je z zakonom prepovedano stavkati, zato predstavljajo finančna sredstva za Slovensko vojsko edino državno rezervo. Po večkratnih rebalansih proračuna tudi Slovenska vojska nima več sredstev za redno delovanje, opozarja predsednik sindikata.

Navaja, da bodo pripadniki 14. kontingenta v Afganistanu oškodovani tudi za do 1000 evrov na mesec, saj bodo med drugim prikrajšani za dodatke za delovno dobo, za stalnost in za vodenje. Poleg tega so prikrajšani tudi za 19-odstoten dodatek za priprave in usposabljanja za misijo, je še zapisal Novak.

Obrambna ministrica Ljubica Jelušič je 5-odstotno znižanje sredstev za osebne prejemke pripadnikov Slovenske vojske napovedala sredi oktobra, in sicer na seji odbora za obrambo, kjer so člani odbora razpravljali o proračunskih sredstvih, ki bodo v prihodnjih dveh letih namenjena obrambnemu resorju.