Mednarodna fundacija za osteoporozo in z njo Zveza društev bolnikov z osteoporozo Slovenije zato letos ob svetovnem dnevu osteoporoze opozarjata: "Ne uklonite se osteoporozi - ne prezrite znakov vretenčnih zlomov." To so bolečina v hrbtu, znižanje telesne višine in sključena drža.

Ortoped iz Splošne bolnišnice Celje doc. dr. Samo Karel Fokter, dr. med., je jasen: "Osteoporotični zlomi vretenc so zelo pogosti, svetovna statistika kaže na 1,5 milijona zlomov na leto, smrtnost zaradi teh je po petih letih celo višja od smrtnosti zaradi zloma kolka." V Mednarodni fundaciji za osteoporozo pa opozarjajo na poslabšanje kakovosti življenja zaradi zlomov: ti pogosto otežujejo dihanje, slabo vplivajo na bolnikovo samopodobo, poslabšujejo njihovo mobilnost in pogosto vodijo v depresijo.

"Edini znak vretenčnega zloma je največkrat bolečina v hrbtu ali ledvenem delu, ki nastane nenadoma ob dvigu bremena, lahko zgolj samo kašljanju, kihanju ali celo brez razloga, pravi Maja Živec Kozlevčar, dr. med., specialistka fiziatrije in rehabilitacijske medicine. Bolečina ob zlomu je lahko zelo huda ali zmerna, običajno je omejena na prsni ali ledveni del hrbtenice. Kozlevčarjeva opozarja, da lahko znake vretenčnega zloma hitro zamenjamo za lumbalgijo - prizadetost medvretenčne ploščice, pravi vzrok pa lahko odkrijemo le z rentgenskim slikanjem. "Večkrat se zgodi, da se se to ne opravi ali pa se pri odčitavanju rentgenskih posnetkov zlom spregleda, zato je skoraj polovica zlomov vretenc neodkritih, posledično pa tudi zdravljenje osteoporoze neustrezno ali celo izostane," dodaja Kozlevčarjeva.

Možnosti zdravljenja

Zdravljenje vretenčnih zlomov večinoma poteka simptomatsko, to je z lajšanjem bolečin in večtedenskim počitkom v postelji. "Operativnega zdravljenja vseh zlomov sistem ne bi prenesel, v nekaterih primerih pa je operacija kljub vsemu nujna. Rezervirane so za najtežje oblike zlomov," pojasnjuje Fokter. Pri operativnem zdravljenju bolniku v prizadeto vretence vbrizgajo poseben kostni cement, postopek poteka samo nekaj minut, bolnik hitro okreva. Pri tako imenovani vertebroplastiki vretence sicer še vedno ostane zlomljeno, preprečijo pa nadaljnje posedanje vretenc. "Na leto opravimo od 30 do 50 takšnih operacij, izkazalo pa se je, da pri njih lahko pride do zapletov, če med vbrizgavanjem kostnega cementa ta izteče v katero od žil," pojasni Fokter. Zaplete poskušajo zato zmanjšati z novo metodo - balonsko kifoplastiko, kjer v vretence najprej vstavijo balonček in ga nato napolnijo s kostnim cementom. Operacija je varnejša, vretence se poravna skoraj na prejšnjo višino, izkušnje pa kažejo, da so bolniki po posegu bolj zadovoljni. Metoda ima doslej le eno pomanjkljivost - visoko ceno.

Kako preprečiti vretenčne zlome

Specialistka fiziatrije opozarja, da je treba za zdravje kosti s telesno aktivnostjo skrbeti že v mladosti. Močne mišice namreč razbremenijo hrbtenico in preprečijo zlome vretenc. Največ lahko za kostno zdravje naredimo v otroštvu, zato staršem svetuje, naj spodbujajo svoje otroke k športnim dejavnostim. Ženskam v predmenopavzalnem obdobju polaga na srce, naj si vsak dan vzamejo vsaj pol ure za svoje telo. "Pri vsakdanjih gospodinjskih delih smo ženske sključene in s tem samo še spodbujamo slabo držo, zato potrebuje telo raztezne vaje ter vaje za krepitev trebušnih in hrbtnih mišic." Po menopavzi z gibanjem sicer ne moremo več vplivati na kostno gostoto, zagotovo pa z njim krepimo mišice in reflekse, ki nas bodo obvarovali pred padci.