Po besedah Jelušičeve so partizanke in delegatke 1. kongresa protifašistične ženske zveze govorile o bodočnosti lastnih otrok in vnukov, njihove nesebičnosti in humanitarnosti pa bi se morali naučiti tudi danes, zlasti politiki, ki mislijo samo na trenutno politično preživetje.

"Delegatke so govorile o generacijah, ki pridejo, te pa smo mi. Mi uživamo svobodo, za katero so mnoge, tudi na poti domov, padle. Mi uživamo svobodo teh, ki so umirale v koncentracijskih taboriščih, in mi, me smo odgovorne za to, da se boj, svoboda in življenja teh žensk, njihovo sporočilo nese naprej in da se zanj borimo. Nesebičnost, solidarnost, skrb za druge, to je tisto, kar je naša naloga," je povzela Jelušičeva.

V svojem govoru se je ministrica dotaknila tudi enakopravnosti žensk. Povedala je, da so danes ženske prisotne na različnih mestih, zlasti v politiki, vendar ocenjuje, da jih ni dovolj. Prisotne so v mnogih porah življenja in tudi v njegovem delu, ki skrbi za varnost države, je poudarila.

Če so v političnem svetu prisotne komaj v desetini, je stanje v Slovenski vojski in enotah za zaščito in reševanje, nekoliko boljše, je dejala. V Slovenski vojski je danes zaposlenih 15 odstotkov žensk, to so vojakinje, podčastnice, častnice in poveljnice, ki so se izkazale v vodenju, izobraževanju in usposabljanju slovenskih vojakov v domovini in na mednarodnih operacijah ter v mednarodnih poveljstvih, je navedla.

Slovenske vojakinje so enakopravne bojevnice v današnjem globalnem svetu skrbi za mir in varnost, slovenski vojaki in vojakinje pa skrbijo tudi za to, da se duh enakopravnosti obeh spolov prenaša v prostore njihovega delovanja in različnih mednarodnih operacij, je še povedala Jelušičeva.

Ob zaključku govora je ministrica na oder povabila predsednika Zveze združenj borcev Slovenije za vrednote NOB Janeza Stanovnika, ki se je na njene besede navezal in povzel, da Slovenci nimajo v Afganistanu kaj početi.