Zaradi okoljske katastrofe so v Budimpešti v ponedeljek vzpostavili položaj vodje za zaščito pred nesrečami. Bakondi je bil na to funkcijo imenovan za največ dve leti, odgovoren pa bo za nadzor družbe Mal, lastnice tovarne, v kateri je prišlo do nesreče, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.

Madžarska policija je danes obtožila direktorja družbe Mal Zoltana Bakonyija, da ni pripravil varnostnega načrta za ukrepanje v primeru tovrstnih hudih nesreč. Kot je na spletni strani zapisalo vodstvo policije, osumljeni ni pripravil ukrepov za zaščito življenj in lastnine v primeru katastrofe kot tudi ne načrtov za zaščito pred morebitno škodo, še navaja MTI.

V vasi porušili osem hiš

Vodja službe za preprečevanje nesreč Tibor Dobson je sporočil, da se razpoke na stenah zadrževalnika, ki je popustil minuli teden, od ponedeljka sicer niso povečale. Kot je dodal, bodo morali v vasi porušiti osem hiš, da bi lahko zgradili sistem pregrad, pogovori z lastniki hiš pa že potekajo, poroča madžarska tiskovna agencija MTI.

Dobson je še povedal, da so meritve kakovosti zraka pokazale, da je raven onesnaženja s strupenim prahom nad dovoljeno mejo le na območjih, ki jih je neposredno prizadelo nedavno razlitje strupene brozge iz tovarne aluminija v Ajki na zahodu Madžarske, zato morajo reševalci, ki delajo na območju, nositi zaščitne maske.

Iz zadrževalnika tovarne aluminija v lasti družbe Mal je minuli ponedeljek izteklo več kot 800.000 kubičnih metrov odpadne snovi. Najhujša ekološka nesreča na Madžarskem je zahtevala osem smrtnih žrtev, več kot 150 ljudi je utrpelo poškodbe, več kot 300 domov pa je bilo poplavljenih.

Madžarski parlament je medtem danes nacionaliziral družbo Mal. Za zakon o podržavljenju podjetja je glasovalo 336 poslancev, en je bil proti, 13 pa se jih je vzdržalo. V skladu z zakonom, ki ga je medtem že podpisal predsednik Pal Schmitt, bo vlada na čelo družbe postavila svojega predstavnika, ki bo nato odgovoren za reševanje ekološke katastrofe, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

EU bo na Madžarsko napotila še enega strokovnjaka

V madžarski vasi Kolontar, ki jo ogroža strupena brozga iz zadrževalnika tovarne aluminija, so danes končali dela na zaščitni pregradi in evakuirali vaščane, ki se ta teden gotovo ne bodo mogli vrniti domov, so sporočile pristojne oblasti.

Evropska unija bo na Madžarsko po industrijski nesreči v Ajki napotila še enega strokovnjaka, ki bo pomagal pri odstranjevanju posledic škode, ki jo je povzročilo izlitje strupene odpadne snovi iz tovarne aluminija, je danes po srečanju z madžarskim premierom Viktorjem Orbanom dejal predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.

Po besedah Barrosa omenjeni strokovnjak pozna škodljive učinke strupene rdeče gošče in bo v kratkem prispel na Madžarsko, kjer bo pomagal pri odstranjevanju posledic njenega izlitja, poroča madžarska tiskovna agencija MTI. Orban se je Barrosu na srečanju v kraju Pecs zahvalil za pomoč unije.

EU je sprva napovedala, da bo na Madžarsko napotila pet strokovnjakov, ki bodo pomagali oceniti posledice izlitja strupene rdeče gošče za okolje ter nadaljnja tveganja in potrebo po pomoči. Poleg tega bodo madžarskim oblastem svetovali, kako preprečiti širitev onesnaženja in odpraviti dosedanje onesnaženje. Trije strokovnjaki EU so že na terenu in so napovedali, da bodo prvi rezultati testov, ki so jih že opravili, znani v petek.

Nevarne snovi prodrle 10 cm globoko

Tamas Nemeth z Madžarske akademije znanosti je za MTI v torek ocenil, da so najnevarnejše snovi iz rdečega blata na poplavljenih območjih prodrle največ deset centimetrov globoko v zemljo, da pa bo za oceno njihovih dolgoročnih učinkov potrebnih še več poskusov.

Barroso, ki je Madžarsko sicer obiskal pred njenim predsedovanjem Evropski uniji, je z Orbanom govoril tudi o madžarskih prednostnih nalogah med predsedovanjem v prvi polovici prihodnjega leta. Orban je po pogovorih kot prednostne naloge izpostavil energetsko varnost, vstop Hrvaške v EU ter vprašanje Romov, poroča MTI.

Madžarski premier je po pogovorih s predsednikom Evropske komisije še napovedal dodatne ukrepe Budimpešte, s katerimi bodo zagotovili, da madžarski proračunski primanjkljaj letos ne bo presegel 3,8 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP), kar si je Madžarska zadala za cilj. Podrobnosti o načrtovanih ukrepih ni razkril, je pa poudaril, da "bi bilo smešno, če predsedujoča EU ne bi mogla spoštovati splošnih pravil finančnega upravljanja".