Slovensko moško izbrano vrsto so pošteno zdesetkale poškodbe, tako da se ne bo predstavila v ekipnem tekmovanju, prav tako ne bo izkušenega asa Aljaža Pegana, ki bo prvič po SP leta 1997 v Lozani zaradi poškodbe moral izpustiti nastop na velikem tekmovanju. Poleg Pegana je zaradi poškodbe nastop odpovedal tudi mnogobojec Alen Dimic, za nekaj veselja v ekipi pa je poskrbel Mitja Petkovšek, ki se, če bo le optimalno pripravljen, po natanko letu dni spet vrača v tekmovalno areno. Njegov zadnji nastop je bil namreč lansko SP v Londonu.

Pegan in Petkovšek sta s treh svetovnih prvenstev zapored (Stuttgart 2007, Aarhus 2006, Melbourne 2005) domov prinesla kar pet kolajn - tri zlate in dve srebrni -, lani v Londonu pa je Slovenija po napaki Petkovška na bradlji in smoli Pegana v finalu droga ostala brez odličja. Letos ga v izbrani vrsti ne napovedujejo, vendar kolajna kljub okrnjeni ekipi seveda ni nedosegljiva.

Bertoncelj je namreč na konju z ročaji odlično pripravljen, na letošnjem evropskem prvenstvu v Birminghamu je osvojil svojo prvo kolajno na velikih tekmovanjih, ta čas pa je tudi vodilni na lestvici svetovnega pokala Mednarodne gimnastične zveze (FIG) na tem orodju. Upravičeno zato reprezentančno vodstvo tokrat za razliko prav od njega pričakuje največ.

"Sašo je na zadnjih tekmah dosegal odlične rezultate; zmagoval je na svetovnih pokalih, osvojil kolajno na evropskem prvenstvu, zato bi bilo neumno, če ne bi merili vsaj na finale. A najtežje bo prebroditi kvalifikacije, v finalu pa je nato možno prav vse. Mislim, da podobno lahko pričakujemo tudi od Mitje, če se bo le dobro počutil, saj zadnje čase pridno trenira. Za Roka ne vem natančno, kako visoko lahko poseže. Čeprav nam manjka velik del ekipe - Aljaž -, imamo vseeno visoke cilje, želje pa so seveda še večje," je dejal trener Sebastijan Piletič.

Brez možnosti za kolajno ni niti Petkovšek na bradlji, čeprav sam pravi, da se nanj tokrat ne gre ozirati. "Presrečen sem, da zopet čutim, da bom mogoče spet lahko telovadil, čeprav še ni zagotovila za to. Želim si odpotovati na prvenstvo, razen, če se ne bi ustrašil za svoje zdravje, ali pa da ne morem prikazati niti svoje 'stare' vaje. Trener mi je kupil karte za SP, da bi me s tem malo motiviral, da se čim prej vrnem h gimnastiki, in možno je, da jih bom izkoristil. A o vsem se bom dokončno odločal dan pred odhodom," je pojasnil Petkovšek in dodal, da bo izvajal po njegovem tisto minimalno vajo, ki je še primerna za SP: "V glavi jo znam, samo ni mi je pa lahko tudi narediti. Ko sem to vajo lepo izvajal, sem za prikazano dobival takšne ocene, da bi bilo povsem realno pričakovati finale, zdaj pa res ne vem, kako bo. Poleg tega pa mi manjka tudi samozavest, ali jaz to znam ali ne."

Tik pred zdajci so se v ženskem taboru odločili, da bodo na Nizozemsko kljub odsotnosti prvih dveh telovadk Adele Šajn (okreva po poškodbi) in Saše Golob (študira v ZDA) odpotovali z ekipo. Slovenske barve bodo zastopale Tjaša Kysselef in Carmen Horvat, ki že imata izkušnje s SP, ter tri debitantke Fiona Novak, Ivana Kamnikar in Teja Belak. Ekipni cilj oziroma bolj želja je preboj med 24 reprezentanc, ki bodo lahko nastopile tudi na SP prihodnje leto - kvalifikacijah za olimpijske igre 2012 v Londonu.

"Zelo smo zadovoljni, da nam je po več kot 40 letih spet uspelo sestaviti ekipo. S tem je povezan tudi naš največji cilj na tem prvenstvu - uvrstitev med 24 najboljših reprezentanc. Vemo, da nas čaka težko delo, saj je konkurenca močna in na taki tekmi ni slabih ekip. Upamo na najboljše," je na novinarski konferenci dejal ženski selektor Andrej Mavrič.

Prireditelji prvenstva obljubljajo, da se obeta pravi spektakel, saj v Rotterdamu pričakujejo rekordno udeležbo - kar 53 moških in 44 ženskih ekip oziroma 615 tekmovalcev.

Ženski del delegacije bo na prvenstvo odpotoval že v ponedeljek, 11. oktobra, moški pa bo sledil v sredo. Tekmovanje bodo odprle telovadke s kvalifikacijami; Slovenke bodo nastope na prvenstvu začele v soboto, 16. oktobra, na gredi.