V pismu, ki sta ga dekan filozofske fakultete Valentin Bucik in predsednica programa Slovenščina na tujih univerzah Alojzija Zupan Sosič naslovila na ministra za visoko šolstvo Gregorja Golobiča, omenjena pojasnjujeta, da sta od novinarjev izvedela o gradivu, ki ga je ministrstvo poslalo na vlado. Šlo naj bi za ukinjanje lektoratov slovenščine.

Ker je glavni nosilec in izvajalec lektoratov slovenščine na tujih univerzah Filozofska fakulteta, se avtorjema pisma tako način posredovanja gradiva kot njegova vsebina zdita neprimerni. Na ministrstvu so razložili, da dogovori še potekajo, vendar da so tudi že pripravili informacijo za vlado, ki pa je še niso obravnavali.

Da pa ministrstvo vendarle razmišlja o ukinitvi določenih lektoratov, nakazuje njihovo pojasnilo, da so pri pripravi proračunov za leti 2011 in 2012 upoštevali omejitve, "kar pomeni tudi znižanje sredstev na proračunski postavki, s katere se financira delovanje lektoratov v tujini".

Na Filozofski fakulteti na ukinjanje lektoratov nikakor ne pristajajo, saj da gre za učinkovito organizacijo, ki v tujini uspešno predstavlja Slovenijo. Ukinitev bi po njihovem mnenju imela izredno hude posledice, saj bi študenti sredi študija ostali brez izvajalcev programa.

Hkrati bi slovenščina na univerzitetni ravni izginila v določenih državah, kar bi vplivalo na sliko Slovenije, kot tudi na njen ugled zanesljivega partnerja na mednarodnem univerzitetnem trgu. Kot so še pojasnili, lektorati slovenščine v tujini delujejo izključno na uglednih državnih univerzah, za kar si je Filozofska fakulteta prizadevala desetletja.

Ministrstvo sicer priznava, da gre pri delovanju lektoratov tudi za promocijo in uveljavljanje Slovenije, slovenskega jezika, literature in kulture v svetu, za ohranjanje stika s Slovenci v zamejstvu in po svetu s slovenščino in kulturo, pa tudi za potrebe gospodarstva v posameznih državah.

Na Filozofski fakulteti hkrati v pismu protestirajo zoper neupoštevanje dela Sveta programa Slovenščina na tujih univerzah, saj da je ministrstvo za ureditev področja predvidelo delovno skupino, v kateri predstavnikov nosilcev programa lektoratov sploh ni. Nad tako odločitvijo so na Filozofski fakulteti zgroženi in jo ocenjujejo kot nedemokratično.