Kot je dejala Čerinova na današnji novinarski konferenci, si na gospodarski zbornici vseskozi prizadevajo, da bi bila pokojninska reforma izpeljana do leta 2011, saj se zavedajo, da bo le tako zagotovljena finančna vzdržnost sistema.

Po ocenah učinkov ukrepov pokojninske reforme, ki jih je prejšnji teden predstavila Ekonomska fakulteta, bi ukrepi reforme vsaj v približno naslednjih 15 letih preprečevali povečevanje izdatkov za pokojnine in tako znašali med deset in enajst odstotkov bruto domačega proizvoda. Ta podatek Čerinovo veseli, saj bo zmanjšalo pritisk na dvig prispevne stopnje in omogočilo gospodarstvu, da izpelje strukturne spremembe.

Čerinova je še izrazila obžalovanje, da vlada ni šla istočasno s spremembo delovno-pravne zakonodaje in davčne zakonodaje, saj bi to po njenem mnenju dalo še večje rezultate kot sama pokojninska reforma.

Dotaknila pa se je tudi reforme zdravstvenega sistema. Od nje namreč na gospodarski zbornici pričakujejo, da bo zagotovila dolgoročnejšo finančno stabilnost zdravstvene dejavnosti in izravnavo odhodkov Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije s prihodki. Tudi letos bo namreč zavod posloval z izgubo, ki jo bo še lahko pokril z ostankom prihodkov preteklih let, je dejala.

Tako od nove zdravstvene zakonodaje pričakujejo jasno ločnico med javno in zasebno zdravstveno dejavnostjo, definiranje meril in kriterijev za določanje mreže zdravstvene dejavnosti in samo mrežo. Prav tako se zavzemajo za prevetritev košarice zdravstvenih pravic, večjo učinkovitost izvajanja javne zdravstvene dejavnosti, racionalno organiziranost dodatnega prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja in ustrezno vodstvo v javnih zdravstvenih zavodih, je Čerinova še dejala na današnji novinarski konferenci.