Dekana mariborske medicinske fakultete prof. dr. Ivana Krajnca skrbi, da bodo zapleti ogrozili povečanje vpisa v prihodnjih letih, pa tudi, da bi lahko v vodo padlo 25 milijonov evropskih sredstev, namenjenih temu projektu. Ker v slovenskem zdravstvu tudi po skopih ocenah manjka okoli 500 zdravnikov, je povečanje vpisnih mest na medicinskih fakultetah zelo pomembno.

Gre tudi za evropska sredstva

Letno se na mariborsko medicinsko fakulteto (vključno z nekaj tujimi študenti) vpiše okoli 90 študentov. Prihodnje leto bodo vpis povečali še za 10 mest, kar bodo lahko nekako še zmogli tudi v dosedanjih prostorih, je pojasnil Krajnc. Zatem naj bi vpis še povečali: priporočila Evropske unije za medicinske fakultete predvidevajo 130 do 140 mest. V sedanjih prostorih tako veliko povečanje nikakor ni mogoče, je poudaril Krajnc, saj bi bilo med drugim pod vprašajem kakovostno izvajanje vaj. Že ob dosedanjih zamudah in zapletih je Slovenija izgubila mnoge študente oziroma nove zdravnike, je spomnil.

Gradbeno dovoljenje za novo fakulteto velja do leta 2011, da bi lahko črpali sredstva iz evropskih skladov, pa bo treba fakulteto zgraditi v prihodnjih dveh letih. "Srčno upam, da se bo gradnja začela čim prej," je poudaril Krajnc, ki pa se glede na "brezkompromisno pritoževanje podjetij" boji novih zapletov. Ob tem upa, da se bosta tudi minister za visoko šolstvo Gregor Golobič in minister za zdravje Dorijan Marušič zavzela za čimprejšnje nadaljevanje tega projekta. Slovenija je vanj doslej vložila že 3 milijone evrov, je spomnil Krajnc.

Boštjan Brumen je pojasnil, da so pritožbe pričakovali, vztrajajo pa, so so bili razpisni postopki ustrezni. Na pritožbi bodo odgovorili v roku desetih dni, nato pa bo treba počakati, ali se bodo ponudniki obrnili še na državno revizijsko komisijo. To bi sicer začetek gradnje odložilo za kakšen mesec, ocenjuje Brumen, vendar bi jo lahko še vedno izpeljali v roku.

"Ne smemo biti talci gradbenih lobijev"

"Ministrstvo za zdravje ni pristojno za gradnjo medicinske fakultete v Mariboru, seveda pa bom dober in racionalen predlog v pomoč gradnji na Vladi RS gotovo podprl," je poudaril minister za zdravje Dorijan Marušič. Na ministrstvu za zdravje ob tem poudarjajo, da ni dogovorjen povečan vpis za 10 študijskih mest v šolskem letu 2011/12 v nikakršni povezavi z gradnjo, saj "v tem okviru študijskih mest fakulteta še zmore izvajati kakovostno izobraževanje".

"Vsako leto zamude pri gradnji pomeni mnogo izgubljenih študentov, za zdravstvo pa zdravnikov. Odgovornost politike in mariborske univerze je, da se razpis izpelje in da se gradnja začne čim prej. Neka avtoriteta mora presekati ta gordijski vozel, saj ne smemo biti talci gradbenih lobijev," je poudarila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Gordana Živčec Kalan. Če se evropska sredstva, ki so na voljo za gradnjo, zaradi zamud ne bodo izčrpala, bo to po njenih besedah "nacionalna sramota".

Po izračunih zdravniške zbornice v Sloveniji ob upoštevanju trendov upokojevanja in bodočih potreb primanjkuje okoli 2000 zdravnikov, že takoj pa bi potrebovali 500 do 600 dodatnih zdravnikov. Dodatna vpisna mesta so edina dolgoročna rešitev, je spomnila Živčec-Kalanova, sedanje pomanjkanje pa je rezultat slabega načrtovanja v preteklosti, zaradi katerega je Slovenija šele pred nekaj leti dobila drugo medicinsko fakulteto v Mariboru. "V zdravniški zbornici absolutno podpiramo prizadevanja dekana Medicinske fakultete Maribor in njegove ekipe, da tudi projekt gradnje pripeljejo do konca," je še dodala.