Ameriško ministrstvo za zunanje zadeve naj bi namreč prišlo do podatkov, da mednarodna teroristična mreža Al Kaida in z njo povezane skupine načrtujejo teroristične napade na Evropo.

Opozorilo na pripravljenost, ki ga je izdala Obamova administracija, je ena stopnja pred uradnim potovalnim opozorilom, s katerim Američanom svetujejo, naj ne obiščejo določenih krajev ali držav.

Po poročanju medijskih hiš CNN in BBC so ameriške in britanske varnostne službe potrdile, da bodo omenjeno opozorilo izdale zaradi povečane grožnje usklajenih terorističnih napadov v nekaj evropskih državah. Napadi naj bi bili podobni tistemu, ki se je pred dvema letoma zgodil v indijskem Mumbaiju, kjer je umrlo prek 160 ljudi.

Al Kaida pripravlja napade na večje število ljudi?

Sicer so varnostne službe v preteklih dneh objavile opozorila, da celice Al Kaide v nekaterih evropskih državah, še posebej pa v Veliki Britaniji, Nemčiji, Franciji, Belgiji in na Švedskem, pripravljajo posamezne napade, ki bi jih njihovi pripadniki lahko izvedli na mestih, kjer se zbira veliko število ljudi.

Mediji še pišejo, da varnostne službe posameznih držav izvajajo poseben nadzor nad državljani, katerih poreklo je iz Pakistana ali Afganistana in za katere se sumi, da bi lahko bili povezani s terorističnimi organizacijami.

Evropejci, pa tudi nekateri člani Obamove administracije, naj bi opozorilo označili za pretirano, saj bi lahko z njim škodovali evropskemu turizmu in gospodarstvu.

Odziv evropskih držav na ameriško opozorilo

Zunanje ministrstvo Velike Britanije je zaradi ameriškega opozorila povišalo raven ogroženosti za potovanja v Francijo in Nemčijo in posvarilo svoje državljane, da v teh državah obstaja velika nevarnost terorističnega napada. Britanska notranja ministrica Theresa May je ob tem povedala, da verjetnost terorističnega napada v Veliki Britaniji še naprej ostaja visoka, napad je torej zelo verjeten.

Na opozorili ameriške in britanske vlade se je odzvalo nemško notranje ministrstvo in sporočilo, da nima konkretnih dokazov o možnosti terorističnih napadov, vendar pa te možnosti intenzivno preiskuje. Tiskovna predstavnica nemškega notranjega ministrstva je povedala, da zaradi ameriškega opozorila sicer ponovno preverjajo vse varnostne ukrepe, vendar po njenih besedah zaenkrat ni razloga za spremembo ocene ogroženosti.

Francija je sporočila, da ostajajo pozorni in da upoštevajo ameriška opozorila ter da tesno sodelujejo z vsemi vpletenimi službami in državami. Notranji minister Brice Hortefeux je ob tem zagotovil, da so sprejeli posebne ukrepe, da pa morajo ljudje kljub temu ostati pozorni.

V Franciji že opozorili na možnost napadov

Tiskovni predstavnik francoskega zunanjega ministrstva Bernard Valero je ob tem dodal, da so ameriška opozorila in priporočila v skladu s "splošnimi priporočili, ki jih je Pariz že izdal". V Franciji, kjer že nekaj tednov veljajo okrepljeni varnostni ukrepi zaradi teroristične nevarnosti, kjer so zaradi lažnih bombnih opozoril morali evakuirati Eifflov stolp in železniško postajo, namreč "ostaja visoka nevarnost teroristične grožnje". Stopnja alarma ostaja rdeča, dialog in izmenjava obveščevalnih podatkov z glavnimi partnerji v boju proti terorizmu pa ostajata redna, je dodal po poročanju francoske tiskovne agencije AFP.

Češka pa je zaradi ameriških opozoril poostrila varnostne ukrepe. Namestnik češkega notranjega ministra Michal Moroz je na češki državni televiziji povedal, da bodo uvedli tudi nekatere izredne ukrepe, predvsem na letališču v Pragi. Policija sicer nima nobenih konkretnih dokazov, da bi Češka lahko bila ena od tarč teroristov, vendar je Moroz pojasnil, da tovrstnih opozoril ne jemljejo zlahka, zato bodo uvedli preventivne varnostne ukrepe.