"Moj Bog, ne morem verjeti, da sem vam povedala vse to," je med intervjujem dejala običajno zadržana kanclerka, ki pa so jo očitno prevzeli spomini, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

54-letnica, ki velja za najvplivnejšo žensko na svetu, se je spominjala 3. oktobra 1990, dne, ko je s priključitvijo takratne Nemške demokratične republike (NDR) k Zvezni republiki Nemčiji (ZRN) nastala sedanja združena Nemčija: "Še vedno se spomnim, bil je prelep topel jesenski dan v Berlinu. Popoldne sem šla na sprehod z možem" in dodala: "Nikoli ne bom pozabila noči prej, neverjetnega vzdušja pred Bundestagom in ognjemeta opolnoči, s katerim smo proslavili združitev."

Povedala je tudi, da v tistem času ni imela nobene želje postati kanclerka, zaobljubila pa se je, da bo kandidirala za mesto v parlamentu.

Merklova je povedala, da je "vedno imela občutek, da v Vzhodni Nemčiji ne more doseči meja svojih potencialov", to pa se je spremenilo s ponovno združitvijo Nemčije.

Merklova se danes skupaj s sto tisoči Nemcev udeležuje proslave ob dnevu enotnosti v Bremnu.

Nemčija danes v znamenju 20. obletnice ponovne združitve

Nemčija danes slavi 20. obletnico ponovne združitve. Osrednja slovesnost, ki jo izmenično praznujejo v prestolnicah nemških zveznih dežel, bo letos že drugič v Bremnu. Poleg nje bodo v Bremnu pripravili tudi parade, predstavitev nemških dežel, slovesno mašo in koncert.

Osrednje slovesnosti v bremenski mestni dvorani, ki se bo začela dopoldne, se bodo udeležili visoki nemški politiki, med njimi nemška kanclerka Angela Merkel, predsedniki vlad nemških zveznih dežel, diplomatski zbor, pa tudi predstavniki zaveznic iz druge svetovne vojne. Med 1400 povabljenimi so tudi običajni državljani z zaslugami pri ponovni združitvi Nemčije.

Preberite še: Wulff ob obletnici združitve Nemčije čestital vsem, ki so se borili za svobodo.

3. oktober 1990 pomeni konec procesa združevanja Nemčije, ki se je začel s padcem Berlinskega zidu 9. novembra 1989. Zid, ki ga je NDR zgradila tako rekoč čez noč, je bil 28 let simbol razdelitve ene najpomembnejših evropskih prestolnic in v bistvu vsega sveta na dva tabora. Z njegovim padcem je izginila ena od meja, ki je ločevala ljudi, Evropa pa je stopila korak bližje na poti k združeni celini.