Goriška regija leži na zahodnem delu države ob italijanski meji in obsega 11,5 odstotka površine Slovenije, osrednje mesto je Nova Gorica. Regija je precej hribovita in zato manj poseljena, v njej pa živi 119.055 prebivalcev, kar je 5,8 odstotka prebivalstva celotne države. Delovno sposobnih (v starosti od 15 do 64 let) je dobri dve tretjini prebivalcev. Število prebivalcev v regiji se v zadnjem času povečuje. Na zavodu za zaposlovanje ugotavljajo, da je za regijo značilno staranje prebivalstva, saj je delež prebivalstva, starejšega od 65 let, največji med vsemi regijami v državi. Posebej izstopa tolminsko območje, kjer je dobra petina prebivalstva starejša od 65 let.

Z gospodarskega vidika sodi goriška regija med razvitejše regije v državi. To ji kljub slabim prometnim povezavam, ki hromijo njen razvoj, omogoča ugodna obmejna lega in tehnološko visoko razvita in inovativna podjetja. Regija ima, še posebno na Tolminskem, veliko neizkoriščenega potenciala v turizmu. Število zaposlenih in samozaposlenih, ki je v zadnjih letih naraščalo, se od decembra 2008 hitro zmanjšuje. Konec decembra 2009 je bilo na Goriškem 47.102 delovno aktivnih prebivalcev, kar pomeni 5,6 odstotka delovno aktivnih v državi. Glede na enako obdobje predhodnega leta je v regiji 2920 manj zaposlenih in samozaposlenih oseb. Število zaposlenih se je zmanjševalo predvsem v predelovalnih dejavnostih ter v dejavnostih prometa, trgovine in gradbeništva. Z osemodstotno stopnjo registrirane brezposelnosti (december 2009) je goriška regija postala regija z najvišjo stopnjo registrirane brezposelnosti med regijami osrednje in zahodne Slovenije, potem ko je imela vrsto let najnižjo stopnjo. Glede na enako obdobje predhodnega leta se je stopnja registrirane brezposelnosti povečala za 3,3 odstotne točke.

Brezposelnost v regiji se je od leta 2006 zmanjševala, precejšen preobrat pa se je zgodil decembra 2008, ko je število brezposelnih začelo strmo naraščati. Število brezposelnih se je v zadnjem letu povečalo za 50 odstotkov, kar je največ med regijami v državi. Konec januarja 2010 je bilo v regiji 4381 registriranih brezposelnih oseb, kar je 4,4 odstotka vseh brezposelnih v državi. V preteklih letih je naraščalo število brezposelnih zaradi stečaja ter drugih presežnih delavcev, predvsem iz panog s področja tekstilne, usnjarsko-obutvene industrije, obdelave in predelave lesa, pohištvene ter živilske industrije, kar se je odražalo v zvišanju deleža žensk med brezposelnimi. S povečanim zaposlovanjem, predvsem v dejavnosti trgovine, se je delež žensk zmanjšal. V zadnjem letu se povečuje priliv predvsem moške delovne sile iz panog, povezanih z avtomobilsko industrijo. Konec letošnjega januarja je bilo med brezposelnimi osebami 55,3 odstotka moških, od tega kar 41 odstotkov brez strokovne izobrazbe.