Polemična izmenjava mnenj

Medtem ko so stavkovni odbori na RTVS pred dnevi sporočili, da v času trajanja stavke ne bodo pripravljali in objavljali notranjepolitičnih vsebin, nam je odgovorni urednik informativnega programa Televizije Slovenija (TVS) Rajko Gerič po sestanku v centralni redakciji povedal, da je prišlo na njem do polemične izmenjave mnenj. Novinarji zaradi stavkovnih pravil namreč ne morejo opravljati svojega poklica v skladu z novinarskimi standardi. "Odločili smo se, da moramo še naprej poročati objektivno in v skladu z novinarskim kodeksom. Kljub zahtevam stavkovnega odbora smo se odločili, da na soočenje v Odmevih glede stavke povabimo tudi predstavnike vlade. Takih vsebin ne moremo pripraviti brez politikov, saj bi naše delo izzvenelo kot propaganda. Ne moremo poseči v verodostojnost RTVS," nam je v ponedeljek povedal Gerič, ki sebe ne uvršča med javne uslužbence. Dodajmo, da zaradi vnaprej pripravljene programske sheme za zdaj potekajo nemoteno tudi soočenja županskih kandidatov na drugem programu TVS, saj jim mora RTVS zagotoviti enakovreden položaj. Kako bo s tovrstnimi oddajami vnaprej, ni znano, saj so včeraj stavkovni odbori, predstavniki sindikatov in uredniki še naprej iskali najboljšo možno rešitev pri pravilih stavke. Do zdaj sta odpadli dve oddaji, in sicer volilno soočenje na prvem radijskemu programu in Studio City. "Oddajo smo normalno pripravljali, vendar je odpadla, ker gre pri nas za kolektivno delo, pri katerem ne sodelujejo samo novinarji. Niso mogli pristati niti na to, da bi nam stavkovni odbori sestavljali oddajo. So pa mi bila poročila brez politike všeč in mislim, da bi se morala razvijati v to smer. Brez politikov dobiš nekaj novega, dobiš novice," nam je včeraj povedal voditelj Studia city Marcel Štefančič jr.

"Črnine ne moremo prikazovati"

Z največjimi težavami se spopada novinarska ekipa tretjega programa TVS, ki je po zakonu namenjen neposrednim prenosom sej državnega zbora in njegovih delovnih teles ter informiranju javnosti o parlamentarnem dogajanju. "Čakamo na navodila stavkovnega odbora," nam je sporočila odgovorna urednica tretjega programa Ljerka Bizilj, ko smo jo v ponedeljek zmotili pri rednem sestanku s svojimi novinarji. "Če ne bomo poročali o dogodkih v DZ, bo signal namenjen samo komercialnim televizijam. Kdo pa bo na koncu plačal tehnično osebje, ki skrbi za te prenose?" se sprašuje Biziljeva in dodaja, da njena novinarska ekipa, ki jo oblikujejo honorarni sodelavci brez članstva v sindikatu, sicer izraža solidarnost s stavkajočimi.

Ker bo stavka zagotovo trajala še nekaj dni, ustvarjalci tretjega programa ne vedo, s kakšnimi vsebinami bodo sploh zapolnili svoj program. Včerajšnje nadaljevanje redne seje DZ so prenašali brez napovedi in komentarjev, tako pa bo tudi danes, ko je na vrsti še nujna seja DZ. "Črnine ne moremo prikazovati. Takšno ravnanje bi šlo v prid komercialnim televizijam in ne tistim, ki plačujejo RTV-prispevek. Pravila igre niso jasno zastavljena," je v ponedeljek dejala Biziljeva, ki se je z vprašanji obrnila tudi na stavkovne odbore na RTVS. Dodajmo, da imajo veliko težav tudi na Radiu Slovenija, kjer se poslušalci jezijo nad prepogostimi obvestili o stavki.