Mednarodna raziskava, pri kateri so med drugim sodelovali tudi znanstveniki z Oxfordske univerze, je odkrila, da je za migrenske glavobole ključen gen, imenovan TRESK. Strokovnjaki verjamejo, da ta gen nadzira občutljivost možganskih živcev na bolečino, tako da ob nepravilnem delovanju spravi prag bolečine na tako nizko stopnjo, da že samo dihanje povzroča velike bolečine. Ravno zato bi lahko bili tisti, ki trpijo za migrenskimi napadi, tako občutljivi na svetlobo, zvok ali celo dotik.

Toda sedaj znanstveniki verjamejo, da bi lahko ta gen s pomočjo zdravil „izključili“ ali „vključili“, kar pomeni, da bi lahko umetno povečali prag bolečine do take mere, da glavobola sploh ne bi čutili. „Zelo smo vznemirjeni zaradi tega,“ je povedal dr. Zameel Cader z Oxfordskega raziskovalnega centra. „To bi lahko potencialno vodilo k zdravljenju bolečine na splošno. Lahko bi vplivalo na vse.“

Znanstveniki iz Kanade in Velike Britanije so preučili genske zapise od 110 posameznikov, ki trpijo za migrenami, pa tudi njihovih ožjih družinskih članov. Odkrili so, da je bila ključen vzrok teh hudih glavobolov prav mutacija gena TRESK, ki pa je tudi dedna.