Krški župan Franc Bogovič je ob prejemu priznanja povedal, da so se v tej posavski občini že pred časom odločili za celovit pristop k trajnostnemu razvoju, poskrbeli za plinifikacijo mesta, uvedli javni promet ter začeli izvajati še vrsto drugih ukrepov. Občinski svetniki so med drugim že leta 2007 sklenili, da bodo do leta 2015 energetsko sanirali vse javne objekte.

Polovica občin še vedno ni sprejela lokalnega energetskega koncepta

V letošnji akciji je sodeloval tudi ljubljanski Zavod za gradbeništvo Slovenije (ZAG), ki je občini Krško podelil nekaj več kot 10.000 evrov vreden paket storitev s področja geotehnike prometnic, raznih meritev in izobraževanja. V sporočilu za javnost so navedli, da je glavni namen natečaja En.občina spodbuditi slovenske občine k aktivnejšemu izvajanju projektov na področju energetske učinkovitosti, ki so kljub vsem naporom marsikje še premalo prepoznavni. Lokalni energetski koncept, ki ga morajo do leta 2012 pripraviti vse občine, je doslej sprejela komaj dobra polovica občin.

Direktor Lokalne energetske agencije za Dolenjsko, Posavje in Belo krajino (LEAD) Andrej Gerjevič meni, da pri vključevanju v omenjeni program največjo vlogo igrajo župani. "Med posameznimi občinami oziroma njihovimi župani so razlike kot noč in dan. Nekaterim učinkovita raba energije in varčevalni ukrepi predstavljajo, da tako rečem, življenjski izziv, pri čemer moram posebej izpostaviti župana majhne občine Šentrupert na Dolenjskem Ruperta Goleta. Obiskal sem vseh 26 županov jugovzhodne Slovenije, a nekaterih zadeve, o katerih sem pripovedoval, sploh niso zanimale," nam je zaupal Gerjevič.

Krška občina ima projekte na zalogi

Kot je dejal, država k večji varčnosti spodbuja z raznimi razpisi, preko katerih občine lahko pridobijo znatna sredstva za sanacijo obstoječih preveč potrošnih objektov. Težave nastanejo, ko je treba v sorazmerno kratkem roku ob prijavi na razpis predložiti tudi vso potrebno dokumentacijo, kar mnogim občinam ne uspeva. "Tudi tu gre pohvala krški občini, ki ima veliko projektov izdelanih "na zalogo" in jih ob objavi razpisov samo potegne iz predala," še pove Gerjevič.

Po njegovih besedah večina občin "pade na izpitu" pri prerazkošni javni razsvetljavi, sledijo pa neprimerni sistemi ogrevanja javnih objektov. Ravno razvejanost javne razsvetljave v predvolilnem času za župane predstavlja pomemben vir pridobivanja političnih točk in glasov volilcev. Po raziskavi iz leta 2007 se je po potratnosti pri dostikrat nepotrebnem razsvetljevanju neobljudenih območij in poti z uvrstitvijo na tretje mesto v Sloveniji v negativnem smislu "odrezala" tudi posavska občina Brežice, v kateri so ravno zaradi te objave medtem že začeli izvajati določene ukrepe za izboljšanje stanja.