Štirje ustanovni člani združenja so Igor Bavčar, Janez Janša, Tone Krkovič in Lojze Peterle in tako se ob bok dveh osrednjih veteranskih organizacij vzpostavlja še ena. Združenje je, kot pravijo v iniciativnem odboru, odprto vsem, "ki jim vrednote slovenske osamosvojitve pomenijo trajen navdih."  Odločitev o ustanovitvi združenja je padla junija na obletnici prve demokratično izvoljene vlade v Ivančni Gorici.

Na vprašanje, ali gre za prečiščenje veteranskih organizacij, Igor Bavčar, ki je bil v času osamosvojitve notranji minister, odgovarja, da nima "osnovni namen ustanovitve VSO nobene zveze s kakršnim koli 'čiščenjem' v drugih dveh veteranskih organizacijah, ki sta glede na članstvo ožji, saj združujeta le policiste in vojake, VSO pa vse, ki so sodelovali pri osamosvojitvi Slovenije na različnih področjih delovanja."

"Nov radikalni projekt"

"Prav in potrebno je, da se boja za osamosvojitev spominjamo nedeljeno ter z jasnim zgodovinskim spominom, v katerem se bodo lahko prepoznali vsi, ki so dejavno podprli projekt slovenske osamosvojitve. Številni aktivni udeleženci in podporniki osamosvojitve so v dilemi, ker je prišlo do poskusov, da se veteranske organizacije uporabi za potvarjanje novodobne zgodovine. Osamosvojitelji in njihove organizacije ne smejo biti nemi, ko dobivajo odlikovanja ljudje, ki so aktivno  nasprotovali osamosvojitvi, do zadnjih dni SFRJ," so v vabilu na sestanek zapisali v iniciativnem odboru.

Bavčarja smo vprašali, kateri so tisti ključni dogodki, ki kažejo na potvarjanje zgodovine. Pravi: "Naj omenim le državno odlikovanje človeku, ki je še mesec dni pred imenovanjem nove vlade v Beogradu naznanjal, da ne bo pustil nobenega osamosvajanja."

"Očitno nekoga moti, da sta se obe veteranski organizaciji začeli povezovati in izvajati skupne projekte, sicer pa smo kaj takega pričakovali, saj je gospod Janša to že junija nakazoval. Tega sicer ne odobravamo, ne bomo pa ustanavljanja komentirali, kot tudi ne bomo svojemu članstvu svetovali, kako naj ravna," pravi Anton Pozvek, predsednik policijskega veteranskega Združenja Sever. Pozvek tudi meni, da novo združenje v ničemer ne bo pripomoglo k razčiščevanju s preteklostjo, pač pa gre za "nov razdiralni projekt". "Žal so ti isti akterji ob ustanavljanju veteranskih organizacij povzročili, da sta nastali dve organizaciji. Te delitve torej niso nove, prisotne so že od leta 1993," še pravi Pozvek.

Namen je razdeliti veteranska združenja

"Osnovni namen te nove organizacije je razdeliti slovensko javnost in veteranska združenja," je bil oster predsednik Zveze slovenskih častnikov Miha Butara, ki meni, da sedanje oblike organiziranosti tudi s svojimi statuti omogočajo delovanje vsem in da ni nobene potrebe, da bi ustanavljali nova združenja. Butara je pri tem spomnil, da v Sloveniji že dve leti deluje tudi koordinacija domoljubnih in veteranskih organizacij, ustanovljena na pobudo predsednika Danila Türka, ki združuje večino veteranskih združenj, vključno z društvom Moris, ki združuje pripadnike enot Specialne brigade Moris od prvega postroja decembra 1990 do njene ukinitve v letu 1994.

Ob navedbah, da je povod za ustanavljanje novega združenja odlikovanje Tomažu Ertlu in "potvarjanje zgodovine", pa jim Butara odgovarja, da bi bilo bolje, če bi se soočili najprej z vprašanjem orožarske afere, ne pa da se ukvarjajo z odločitvijo predsednika, da odlikuje neko osebo. "Že od samega začetka debat se nam dogaja, da se zgodovina obravnava nepopolno oziroma je prilagojena določenim posameznikom," pa se na očitek o potvarjanju zgodovine z nasprotnim napadom odziva Butara.