Tako kot drugod po prestolnici, tudi ulice v okolici študentskih domov v Rožni dolini že nekaj let vsakodnevno polne pločevine. Mestni redarji so danes dopoldne olisičili vse avtomobile, parkirane na Večni poti v Rožni dolini, ki pelje mimo študentskih domov in kjer večinoma svoje jeklene konjičke puščajo študenti.

Po pisanju Žurnala24, so na Mestni občini Ljubljana (MOL) zanikali, da je bila omenjena akcija povezana z dejstvom, da so mestni redarji v prvi polovici leta napisali 15 tisoč kazni manj za napačno parkiranje kot v zadnji polovici lanskega leta. V prvem polletju lani so sicer izrekli 33 tisoč ukrepov, v drugem pa 48 tisoč. Koliko denarja manj se je v blagajno neteklo, niso razkrili, saj je to menda odvisno od prekrška in višine globe. Priznali pa so, da so prilivi v prvi polovici leta upadli za približno 15 odstotkov v primerjavi z zadnjimi šestimi meseci lanskega leta.

V proračunu je bilo predvideno, da bodo prihodki od glob in denarnih kazni znašali 5,2 milijona evrov, v rebalansu, ki ga bodo mestni svetniki obravnavali konec septembra, pa je predvidenih še 65 tisoč evrov prihodkov več. Žurnal24 pa ugotavlja, da to pomeni, da bodo morali mestni redarji napisati za okoli tri milijone evrov kazni v drugi polovici tega leta, če bodo želeli nadomestiti zamujeno in izpolniti načrt. To je približno enkrat več kazni kot v prvih šestih mesecih, kar verjetno pomeni, da bo podobnih akcij redarstva, kot je bila omenjena, vse več.

Mestni redarji največ kazni za napačno parkiranje izrečejo v širšem središču Ljubljane, vse več pa tudi na obrobju, predvsem na Prulah, v Trnovem in Župančičevi jami, ter pred območji za pešce, kot so Miklošičeva cesta, Levstikov, Krekov in Ciril-Metodov trg.

Na Mestnem redarstvu so za Žurnal24 potrdili, da je najbolj nevzdržno in kaotično stanje v strnjenih stanovanjskih naseljih, kjer število parkiranih vozil nekajkrat presega število parkirnih prostorov. Manjše število izrečenih kazni pa pripisujejo svojemu boljšemu delu in v prvi polovici tega leta tudi ostri zimi.

In kakšne so plačilne navade prekrškarjev. 60 odstotkov kaznovanih globo za napačno parkiranje plača takoj in po polovični ceni, drugi pa po prejemu plačilnega naloga ali pa vložijo ugovor oziroma zahtevo za sodno varstvo. Takih je bilo v prvi polovici leta 966 oziroma trije odstotki vseh kršiteljev. Na redarstvu ocenjujejo, da je uspešnih okoli deset odstotkov pritožnikov, največkrat pa gre za primere, ko ti dokažejo, da niso storili prekrška.