Kot je znano, za sporni projekt skrbi služba vlade za podnebne spremembe, še zlasti pa je bil za tovrstne kupčije v preteklosti "zaslužen" njen uslužbenec Jure Leben, ki je pred tem kot direktor vodil vladni Center za obnovljive vire in varstvo okolja (COVEVO) v Pivki. Center COVEVO - maja 2008 ga je ustanovila prejšnja vlada, zdajšnja pa ga je zaprla konec lanskega leta - je namreč že sredi lanskega leta prepričal BMW Group za večje število limuzin, ki jih je bil nemški proizvajalec pripravljen ponuditi slovenski vladi, predsedniku države in županom v brezplačno uporabo. Leben je že takrat poudarjal, da je primarni cilj tovrstnih poslov postavitev sončnih elektrarn, drugotnega pomena pa naj bi bila zamenjava potratnih avtomobilov v vladnem in občinskem voznem parku z varčnejšimi.

Kljub vsemu se poraja vprašanje, kako lahko državni uslužbenec sklepa takšne posle brez javnega razpisa. V minulih dneh sta se namreč na namero vlade o sklenitvi posla z BMW Group v nekaterih medijih odzvala tudi direktor družbe Autocommerce, generalnega zastopnika in prodajalca vozil mercedes-benz za Slovenijo, Štefan Vöröš in direktor Toyote Slovenija Boštjan Trilar, ki sta zanikala, da bi ju kdo seznanil z omenjenim projektom. Včeraj smo poklicali tudi Lebna in ga povprašali, ali je bil posrednik tudi pri kupčiji med vlado in BMW, saj so nam nekateri (tudi zasebni) naročniki potrdili, da jim je ravno on v preteklosti ponujal omenjeni projekt. "To je neumnost," nam je na kratko odgovoril Leben in zanikal, da bi bil na kakršen koli način povezan z BMW Group.

Znano je, da je BMW Group želel sprva županom omogočiti testiranje njihovih "zelenih" vozil za obdobje enega meseca v zameno za vlaganje v sončne elektrarne na osnovnih šolah, vendar je takrat takšno sodelovanje padlo v vodo. "Prišlo je do dogovorov, vendar pa ne do realizacije projekta," so nam včeraj sporočili iz Združenja občin Slovenije. Podobna zgodba se je pozneje odvila tudi v uradu predsednika Republike Slovenije. Izvedeli smo, da so bili v uradu še pred prejetjem uradne ponudbe skeptični do omenjenega projekta, saj niso bile znane vse okoliščine kupčije. Po letu dni, ko je Leben prestopil v vladno službo za podnebne spremembe, je očitno prišla na vrsto tudi vlada, kjer pa poudarjajo, da je projekt v medresorskem usklajevanju in da niso podpisali še nobene pogodbe.

"Glede na nove okoliščine smo se odločili, da komisijo za preprečevanje korupcije in tudi računsko sodišče še enkrat zaprosimo za mnenje o projektu," so včeraj sporočili iz službe vlade za podnebne spremembe. Znano je, da je protikorupcijska komisija med drugim ocenila, da projekt ni povsem v skladu z zakonodajo.