Simona Remih, vodja oddelka za ravnanje z nepremičninami MOL, je za pojasnila, da so v proračun vključili maksimalno višino predvidenega prihodka od prodaje, kajti če teh sredstev ne bi predvideli, prodaje ne bi mogli izvršiti, tudi če bi imeli kupca. To pa je, tako Remihova, še posebno pomembno glede na trenutne slabe razmere na nepremičninskem trgu.

Do zdaj so na MOL prodali največ stavbnih zemljišč, prodaja poslovnih objektov in prostorov ter drugih zgradb pa je slaba. V prvih osmih mesecih so jih namreč prodali le za 1,4 milijona evrov, ugotavlja Žurnal24.

Na MOL pravijo, da je večina nepremičnin v prodaji prek javnega zbiranja ponudb in javnih dražb, vendar jih niso prodali, ker je povpraševanje po nakupu nepremičnin slabo. Med drugim jim ni uspelo prodati niti več kot 18 tisoč kvadratnih metrov velikega zemljišča na Rudniku, kjer so načrtovali gradnjo veletržnice. Na majski dražbi je bilo to zemljišče ocenjeno na 14 milijonov evrov.

Čeprav je Mestna občina Ljubljana do zdaj prodala le petino za letos načrtovanih nepremičnin, odgovorni pričakujejo, da bo s prodajo v zadnji tretjini leta v mestni blagajni pristalo kar 33 milijonov evrov. Jože Poplatnik z nepremičninske agencije Domart pa ocenjuje, da bo tako smeli načrt težko uresničili.

Dvomi namreč, da jim bo uspelo prodati vse, po njegovem pa gre pričakovati, da se bo prodaja vendarle malce povečala. Stanje na trgu se sicer malo izboljšuje, Praprotnik pa v prihodnjih mesecih ne pričakuje niti dviga niti padca cen. Trenutno največji zalogaj prodati poslovne prostore, tako Praprotnik, kar potrjujejo tudi podatki MOL, saj so do septembra s prodajo teh dobili le 760 tisoč evrov.

Podobnega mnenja sta tudi mestna svetnika Gregor Istenič (SD) in Dimitrij Kovačič (SDS). Načrt prodaje nepremičnin v rebalansu ocenjujeta kot nerealen. Svetnika se strinjata, da je slab rezultat prodaje posledica razmer na trgu, obenem pa tudi slabega načrtovanja. Po Isteničevem mnenju so takšen načrt morali narediti zato, da so lahko proračun zaprli.