Zbornica poudarja, da nasprotuje izigravanju sistema plačevanja prispevkov za socialno varnost. "Vendar pa je ob tem treba izpostaviti, da neplačevanje prispevkov ni pravilo, temveč bolj izjema. Konec leta 2009 je bilo v Sloveniji plačanih čez 96 odstotkov vseh prispevkov," so zapisali.

Zaradi finančne krize in vse večje nelikvidnosti v gospodarstvu se po njihovih navedbah število vlog za odpis, delni odpis, odlog ter obročno odplačevanje prispevkov sicer povečuje. "Vendar so v takih primerih postopki in kriteriji znani, zakonsko predpisani, zahtevni in za vse zavezance enaki," opozarjajo.

Dodajajo, da je odpis dolga možen le fizičnim osebam. "Odlog in obročno plačilo pa omogočata premostitev hude finančne situacije gospodarskemu subjektu in s tem preprečujeta nastanek hujše gospodarske škode, likvidacije ali stečaja. Hkrati omogočata nadaljevanje opravljanja dejavnosti in s tem tudi ohranjanje delovnih mest," so navedli.

Izražajo zaskrbljenost, da bo predlagana ureditev prinesla povečano število stečajev, predvsem manjših gospodarskih subjektov. Vse zakonske in organizacijske spremembe bi morale biti premišljene in usklajene med socialnimi partnerji, so sklenili.

Po predlogu novega zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ki ga je vlada potrdila v četrtek, bo odlog plačila prispevkov prepovedan, je po seji vlade dejal minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik.