"V današnjih razmerah postaja bolj kot kadarkoli doslej jasno, da je trajnostni razvoj edini globalni model preživetja civilizacije in da je za Slovenijo ključna primerjalna prednost - tako za konkurenčnost gospodarstva kot tudi za kakovost življenja. Imamo vse možnosti, da naša država postane model socialno pravičnega razvoja v ravnovesju z okoljem," je ob tem izpostavila direktorica Umanotere Vida Ogorelec Wagner.

V zborniku Plana B za Slovenijo 2.0, ki ga je ob zaključku projekta pripravila Umanotera, avtorji med drugim pišejo, da je trajnostni razvoj lahko ključna primerjalna prednost Slovenije. V tezah so izpostavili, da je kriza dobra priložnost za nadomeščanje iztrošenih pristopov z nizkoogljičnimi, energetsko učinkovitimi in socialno sprejemljivimi pristopi. Samo ti pomenijo resne poslovne možnosti, zanesljiva delovna mesta in dolgoročno izboljšanje kakovosti življenja, so sporočili iz Umanotere.

Avtorji Plana B dodajajo, da je naravni kapital temelj vsega, zato tudi temelj razvoja ter da podnebne spremembe in usihajoče zaloge poceni nafte oznanjajo konec fosilne dobe. Ob tem izražajo prepričanje, da učinkovita raba energije, prehod iz fosilnih na obnovljive vire in pametna omrežja prinašajo večjo zanesljivost oskrbe z energijo, blažijo cenovna nihanja na trgu in prispevajo k ohranjanju podnebja.

Hkrati opozarjajo tudi na pomen zemljišč, ki igrajo pomembno vlogo v okoljskem, bivalnem, ekonomskem, socialnem in krajinskem smislu. Ena ključnih razvojnih priložnosti Slovenije je zato preudarno oblikovanje prostorske politike, trajnostno ravnanje z zemljišči in varovanje nacionalno pomembnih dobrin, pišejo avtorji tez Plana B.

V svojih sedmih tezah opozarjajo še, da samo zaradi gospodarske rasti nismo ljudje ne bolj srečni ne bolj zadovoljni. Če hočemo postati družba zadovoljnih ljudi, moramo kazalce razvoja, ki so osredotočeni izključno na gospodarsko rast, čim prej nadomestiti s celostnimi kazalci, ki uravnovešeno upoštevajo socialni, okoljski in ekonomski vidik življenja. Pretresi v globalnih oskrbovalnih sistemih kažejo na to, da postaja samooskrba ključna za preživetje.

Plan B 2.0 je namenjen predvsem vplivanju na aktualne odločitve na področjih podnebne in energetske politike in na prenovo strategije razvoja Slovenije, ki se začenja letos.

Zaključni razvojni forum Plana B za Slovenijo sicer poteka danes popoldne v prostorih državnega sveta. Predsednik državnega sveta Blaž Kavčič je v uvodnem govoru poudaril pomen razvojnih sprememb. "Podnebne spremembe, brezposelnost, revščina in lakota zahtevajo razvojne spremembe, ki bodo temeljile na ideji trajnostnega razvoja. Potrebne bodo velike družbene in gospodarske spremembe ter iskanje dolgoročnih rešitev na področju obnovljive in učinkovite rabe energije. Verjetno je prav energija tista, ki bo človeštvo prisilila k drugačnemu načinu življenja," je dejal.

Dodal je še, da je model trajnostnega razvoja za Slovenijo edini perspektivni razvojni model, so še sporočili iz državnega sveta in dodali, da je osrednji govorec foruma okoljski guru Georges Monbiot. Ta je eden najvplivnejših radikalnih okoljskih mislecev na svetu in je avtor več knjig s področja okoljevarstva in trajnostnega razvoja. Monbiot je tudi gostujoči profesor na več univerzah, v Slovenijo pa je prišel ob izidu slovenskega prevoda knjige "Vroče. Kako ustaviti pregrevanje planeta" pri založbi Krtina.