Predsednik Türk je ob odprtju večnamenske dvorane dejal, da pomen sodelovanja izkazuje tudi današnja slovesnost, tako znotraj skupnosti Pušča, saj je dvorana nastala s sodelovanjem ljudi, ki v njej živijo, sodelovanje ljudi v občini pa je del življenja, ki zagotavlja napredek.

O sodelovanju pa moramo razmišljati tudi s stališča prihodnosti, je nadaljeval Türk. Pohvalil je rezultate in poudaril, da Slovenija danes živi kot del integrirane Evrope, zato moramo o vseh vprašanjih razmišljati, kot da zadevajo celo Evropo, pa tudi, kaj lahko Slovenija prispeva v tej skupni Evropi.

"Danes prihajajo iz Evrope slabe vesti o tem, kaj se dogaja Romom, in teh ne moremo in smemo ignorirati; kolektivna kaznovanja, izgoni niso prava politika, to ni sodelovanje, ki zagotavlja napredek. Mi pa imamo tu model sodelovanja in vidimo, kaj lahko sodelovanje prinese," je dejal Türk. Kot je dodal, ne smemo biti premalo ambiciozni, ker imamo modele, ki bi morali zanimati tudi druge.

Predsednik republike je najprej obiskal romski vrtec na Pušči, posadil drevo sobivanja v drevoredu Sožitje in preskusil gasilsko sireno, v nagovoru na okrogli mizi Vloga in pomen romskih mater pri vzgoji in izobraževanju pa povedal, da je vloga žensk in mater, zlasti pri vzgoji in izobraževanju, premalo znana in priznana, saj je to prvi korak v socializaciji mladega človeka in temu, da se razvijejo raznovrstne vsebine otrok.

Rominje Samanta Baranja, Nataša Brajdič Slivšek in Mladenka Šarkezi pa so na okrogli mizi med drugim povedale, da se v Sloveniji premalo ukvarjamo s ženskami, ki se želijo izobraževati, da so prostori, kot je večnamenski na Pušči, zelo pomembni za kulturni dialog in da bi se romske ženske morale tudi same organizirati v kakšen Romski forum.