Obama je podoben nastop opravil v ponedeljek v Milwaukeeju, ko je govoril o predlogu porabe 50 milijard dolarjev za različne infrastrukturne projekte. V sredo je k temu dodal davčne olajšave podjetjem za investicije v opremo in raziskave.

Vodja republikanske manjšine v predstavniškem domu kongresa John Boehner iz Ohia je Obamove predloge zavrnil že v sredo zjutraj, ko je na ameriški televiziji ABC predlagal, da kongres za dve leti podaljša sedanje davčne stopnje in vrne porabo zveznega proračuna na raven iz leta 2008.

Boehner je dejal, da se Američani sprašujejo, kje so delovna mesta in menil, da je Obamova administracija izgubila stik z njimi. Odločno je zavrnil ukinitev davčnih olajšav za bogate, ker naj bi šlo za ljudi, ki bodo ta denar vlagali v gospodarstvo in delovna mesta. Obama je v Clevelandu trdil nasprotno. Dva odstotka bogatih Američanov naj ne bi vrnila toliko denarja v oživitev gospodarstva kot srednji razred, ki bo z olajšavami porabljal in s tem stimuliral ekonomijo.

Obama je v Clevelandu ostro napadel Boehnerja osebno in dejal, da ne predlaga nič drugega kot filozofijo, ki jih je pripeljala v sedanjo godljo. To je zmanjševanje davkov za bogate in odpravljanje pravil za korporacije. Obama je v škripcih, saj izgublja tudi podporo demokratov glede poteka davčnih olajšav za bogate. Del demokratov trepeta pred volitvami 2. novembra, na katerih ankete republikancem obetajo dober rezultat.

Američani so nezadovoljni, ker je stopnja brezposelnosti še vedno visoka, kar je voda na mlin opoziciji. Celo Obamov nekdanji proračunski direktor Peter Orszag predlaga, da bi za dve leti podaljšali veljavnost vseh davčnih olajšav. Brez kompromisa bo težko, ker bodo republikanci še naprej blokirali vse druge davčne olajšave tudi za srednji razred in krivda bo padla na Obamo. Vendar pa je predsednik v sredo ostal odločen in zavrnil možnost, da bi podaljšali olajšave za dva odstotka najpremožnejših Američanov, s čimer bi proračun menda ostal brez 700 milijard dolarjev.

Obamovi demokrati so pred kongresnimi volitvami 2. novembra v škripcih. Zadnja anketa ameriške televizije NBC in časopisa Wall Street Journal kaže, da bi 49 odstotkov verjetnih udeležencev volitev volilo republikance, le 40 odstotkov pa demokrate. Podobno kažejo tudi druge ankete. Obami glede ekonomije ne zaupa kar 57 odstotkov Američanov. Edina tolažba mu je lahko to, da ima o demokratih pozitivno mnenje 36 odstotkov vprašanih, o republikancih pa le 30 odstotkov.