Gre za prvo večje srečanje stranke po zgodovinskem kongresu leta 1980, na katerem je bil sedanji voditelj Kim Jong Il potrjen za naslednika svojega očeta Kim Il Sunga. Na čelu 24-milijonske države ga je dejansko nasledil leta 1994, ko je Kim Il Sung umrl zaradi odpovedi srca.

Zgodovina bi se ta teden lahko ponovila, poroča ameriška tiskovna agencija AP. 68-letni Kim, ki naj bi bolehal za sladkorno boleznijo in bil šibkega zdravja, bi lahko svojega najmlajšega sina Kim Jong Una imenoval na ključen položaj v stranki in s tem za svojega naslednika.

Tako kot glede vprašanja morebitnega naslednika je veliko neznank tudi okrog samega začetka kongresa. Politbiro centralnega komiteja Delavske stranke je 23. junija letos sporočil, da bo imela stranka v začetku septembra kongres, da bi izvolila najvišji vodstveni organ stranke, poroča kitajska tiskovna agencija Xinhua. V Pjongjangu se že zbirajo delegati iz vse države. Kot navajajo agencije, bi se kongres lahko začel dva dni po prihodu prvih delegatov oziroma "že v ponedeljek" in naj bi trajal kakšen teden dni. Ali se je kongres dejansko začel, v ponedeljek niso potrdili, poroča AP.

Čeprav kongres ne bo potekal na najvišji ravni kot tisti leta 1980, pa gre za največje srečanje komunistične Delavske stranke odtlej, ki je bilo po mnenju analitikov sklicano zaradi pomembne zadeve, po vsej verjetnosti prenosa oblasti.

Agencija AP je v ponedeljek poročala, da se nedaleč od Pjongjanga zbirajo vojaki, topništvo in oklepna vozila, ki se očitno pripravljajo na vojaško parado. Prestolnica je prekrita s plakati, ki napovedujejo zgodovinski kongres, na osrednjem trgu, poimenovanem po Kim Il Sungu, pa so potekale množične priprave na izvedbo slovesnosti pred bližnjim kongresom, na katerih se je več tisoč ljudi urilo v navdušenem mahanju z živobarvnimi plastičnimi rožami.

Režim v Pjongjangu je tudi sprožil kampanjo v znak priprav na prihod naslednika s pesmimi in recitali, ki slavijo mladega Kim Jong Una, je po navedbah AP sporočila južnokorejska tajna služba. Severnokorejski vojaki in delavci naj bi mlademu bodočemu voditelju že na njegov rojstni dan januarja letos obljubili zvestobo, vse pa naj bi potekalo v tajnosti.

"Skoraj gotovo je, da bo sin dobil ključen položaj v stranki," meni Cheong Seong-chang z zasebnega južnokorejskega inštituta Sejong, sicer strokovnjak za Severno Korejo. Kakšen položaj bo to in pa, ali bodo severnokorejski državni mediji to razkrili, ostaja neznanka. "Novica bo, če položaja ne bo dobil," je še dodal.

Nekateri so mnenja, da bodo Kim Jong Unu dodelili enak položaj kot njegovemu očetu pred 37 leti - partijski sekretar, zadolžen za nadzor članov stranke in imenovanje vodilnih strankinih, vladnih in vojaških funkcionarjev. Prav tako bi bil lahko izvoljen v vplivni politbiro centralnega komiteja.

Direktor radia Open Radio for North Korea s sedežem v Seulu meni, da bo prenos oblasti zaključen leta 2012, ob stoletnici rojstva Kim Il Sunga. To leto že sedaj napovedujejo kot pomemben mejnik v zgodovini Severne Koreje, še navaja AP.

O mladem bodočem voditelju Kim Jong Unu je sicer malo znanega, njegove fotografije praktično niso na voljo. V tujih medijih kroži samo njegova fotografija iz otroških let. Tudi njegovo ime se nikoli ne pojavlja v državnih medijih. Po nekaterih navedbah naj bi bil v poznih 20. letih, vendar njegova točna starost ni znana. Šolal naj bi se na mednarodni zasebni šoli v Švici, govori pa angleško in nemško. Na vprašanja o Kim Jong Unu severnokorejski predstavniki rutinsko zavračajo kakršnekoli navedbe o njem, poroča AP.

Čeprav ima dva starejša brata, je prav najmlajši najbolj podoben očetu po obnašanju in ga ima severnokorejski voditelj najraje, je v svojih spominih iz leta 2003 zapisal nekdanji japonski kuhar, ki je "dragi vodji" pripravljal suši. Najstarejši sin Kim Jong Nam je bil predviden za očetovega naslednika, dokler ga niso ujeli na Japonskem s ponarejenim potnim listom, ko je leta 2001 obiskal Disneyland. Srednji sin Kim Jong Chul pa naj bi bil preveč mehkužen, da bi lahko prevzel vodstvo, se še spominja avtor, ki je knjigo objavil pod imenom Kendži Fudžimoto.