Narediti konec zatiranju žensk je velik moralni izziv 21. stoletja, ki ga WuDunnova primerja z bojem proti suženjstvu v 19. stoletju ali pa proti totalitarizmom v 20. stoletju.

WuDunnova, ki je sicer včasih delala kot novinarka za New York Times, in njen mož, kolumnist Timesa, Nicholas Kristof, sta napisala knjigo z naslovom Half the Sky (Pol neba, op.p). Knjiga se osredotoča na vlogo žensk v svetu. WuDunnova je o tej problematiki govorila na svetovni konferenci neprofitne organizacije TED.

Ko sta delala kot dopisnika s Kitajske, sta se WuDunnova in Kristof dodobra soočila s tamkajšnjim fenomenom pogrešanih 30 milijonov novorojenk. WuDunnova opozarja, da gre del te 'luknje' pripisati detomoru družin, ki so odločene imeti moškega potomca ob kitajski politiki enega otroka, del pa razvoju sonograma, ki materi pove spol zarodka na zgodnji stopnji razvoja, kar vodi k večjemu številu splavov ob zarodkih ženskega spola.

"Kmetovalec v južnem delu Kitajske nam je povedal, da je sonogram je super, saj jim sedaj ni treba več imeti dojenčic,“ je povedala WuDunnova.

Rešitev je izobraževanje deklet

Težava pa po njenih besedah ni samo na Kitajskem. Na svetu je 60 do 100 milijonov manj žensk kakor moških, čeprav v nekaterih razvitih državah število žensk presega število moških. Ena od rešitev je po njenih besedah izobraževanje in gospodarske priložnosti. „Če dekle izobraziš, bo imela bistveno manj otrok,“ trdi WuDunnova in dodaja, da se dekleta, ki hodijo v šolo, kasneje poročijo, svoje otroke pa vzgajajo na „bolj razsvetljen način“.

"Kmalu bomo imeli spolno suženjstvo, umore iz časti in napade s kislino za ravno tako nedoumljive kot je povezovanje stopal na Japonskem. Vprašanje je, koliko časa bo potrebnega za takšno spremembo ter koliko deklet bo ugrabljenih in bo končalo v bordelih, preden se sprememba zgodi. Pa tudi če se bo vsak od nas vključil v to zgodovinsko gibanje, ali pa bo le opazovalec,“ je zaključila WuDunnova.