"V naših pravilnikih to ni določeno, vrtci pa imajo opredeljeno, koliko časa naj bi se otrok uvajal, kdo naj bi ga uvajal ..." V praksi pa v slovenskih vrtcih uvajalno obdobje za otroke, ki vrtec obiščejo prvič, traja en teden ali dva.

Uvajanje naj traja največ teden dni

Uvajanje za otroke, ki gredo prvič v vrtec, je smiselno in koristno, meni razvojna psihologinja dr. Ljubica Marjanovič Umek, a opozarja, da mora biti to prilagojeno posameznemu otroku. Primerno uvajalno obdobje je po njenem mnenju dolgo do enega tedna. "Več kot to se mi zdi potratno," pravi.

Pomembno je postopno uvajanje otroka v vrtec, opozarja Marjanovič-Umekova. Najkasneje po enem tednu tudi otrok dobi občutek, da so starši v nekem odnosu z vzgojiteljico, torej da ga prepuščajo zaupanja vredni osebi in ne tujcu. To pa pomeni, da morajo starši zaupati vrtcu in biti pripravljeni na oddajo otroka v vrtec. Da se bo otrok popolnoma privadil celotnega vrtčevskega življenja, pa mora po mnenju Marjanovič-Umekove preteči kakšen mesec.

Tudi v domžalskem vrtcu so ugotovili, da je najbolj smiselno in učinkovito enotedensko postopno uvajanje, pravi svetovalna delavka Mija Jerman. Izkušnje so po njenih besedah pokazale tudi, da neprestana prisotnost staršev med uvajanjem ne pomaga prav dosti. "Mame smo čustveno vznemirjene in smo zato neuporabne," pravi. Staršem zato svetujejo, naj se v igralnici vključujejo v dejavnosti in naj ne bodo le s svojim otrokom. Največ težav je takrat, kadar starši še niso popolnoma odločeni, ali bi otroka vključili v vrtec ali naj ga vendarle čuva babica. Otroci čutijo, da vzgojiteljicam ne zaupajo popolnoma, in nastanejo težave.

Prav je, opozarja Jermanova, da je uvajanje neprekinjeno, torej da je vsakodnevno, saj bo otrok že v enem tednu ugotovil, da če ga mama pusti v vrtcu, ga bo prišla tudi iskat. Sicer pa vstop v vrtec ni čas za revolucije, opozarja. "Otrok naj ima čim več stvari, ki jih je navajen od doma - copatke, oblačila, najljubšo igračko." Prav tako se morajo starši zavedati, da bodo otroci najprej zanemarili svoje temeljne potrebe po hrani in spanju in jih pri tem ne smemo siliti.

Mamice svojo stisko prenašajo na otroka

Drugače je v Škofljici, kjer pri najmlajših uvajanje poteka tudi do dva tedna, pravi pomočnica ravnateljice osnovne šole in vrtca Škofljica Vera Šparovec. Pojasnjuje, da so starši prisotni dva ali tri dni, za kako urico pa pustijo otroke same. Najboljše je, da vsi naenkrat zapustijo skupino. Če otrok dolgo časa joka in se ga ne da potolažiti, jih pokličejo nazaj. Potem jih puščajo vsak dan dlje same v vrtcu. Pri starejših, pravi, pa gre to hitreje.

Največjih težav nimajo z otroki, pravi Šparovčeva, ampak z mamicami, ki se niso pripravljene ločiti od otroka. Svojo stisko in občutek namreč prenašajo na otroka, ta pa se v vrtcu zato ne počuti dobro. Zato skušajo starše na to pripraviti - že pred začetkom šolskega leta pripravijo igralne urice, to so neformalna srečanja, na katerih starši in otroci spoznajo vrtec, vzgojiteljico, lahko pa dobijo tudi pomembne informacije.