Vlada predlaga spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, s katero želi omogočiti, da bi kolektivna pogodba in njene spremembe lahko veljale tudi, če jih ne podpiše večina reprezentativnih sindikatov, ampak manjše število sindikatov iz vsaj štirih različnih dejavnosti, katerih članstvo presega 40 odstotkov vseh zaposlenih v javnem sektorju.

Generalna sekretarka vlade Helena Kamnar je uvodoma pojasnila, da so spremembe nujne, sicer do 1. oktobra ne bo mogoče uveljaviti aneksa h kolektivni pogodbi za javni sektor in dogovora na področju plač. Z aneksom se bo zamaknila odprava plačnih nesorazmerij v čas, ko bo v Sloveniji vsaj 3-odstotna gospodarska rast.

1. oktobra bi namreč morala vlada izplačati tretjo četrtino odprave plačnih nesorazmerij, za katero vlada sicer ima denar, vendar ga ne bo mogla zagotoviti v letu 2011. V letih 2011 in 2012 bi bilo treba po besedah Kamnarjeve za plače javnih uslužbencev zagotoviti dodatnih 200 milijonov evrov, kar bi ogrozilo javno-finančno vzdržnosti v teh dveh letih.

Od 29 sindikatov javnega sektorja je namreč aneks in dogovor podpisalo le šest sindikatov, od tega jih je pet članov Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije. Drugi del sindikatov pod vodstvom Janeza Posedija in Policijski sindikat Slovenije pa podpisov niso prispevali.

Vodja poslanske skupine SDS Jože Tanko je vladi očital, da nujnega postopka ni argumentirala ter da ni prisluhnila sindikatom. Predlagal je, da se zavrne nujni postopek in predlog zakona vrne vladi. Po Tankovih besedah ultimativen pristop vlade, ki zadevo rešuje s spremembo zakona in ne s pogajanji, ni primeren.

Kljub pomislekom poslanske skupne SDS so ostale poslanske skupine podprle nujni postopek in sklic izredne seje v torek. Odbor za notranjo politiko bo predlog sprememb zakona najverjetneje obravnaval na seji v torek ob 11. uri.

Poslanci se bodo na izredni seji seznanili tudi s prenehanjem mandata poslancema Mateju Lahovniku (Zares) in Antonu Ropu (SD). Lahovnik se je namreč odločil, da se po odstopu z mesta ministra za gospodarstvo ne bo vrnil med poslance. Rop pa je 18. avgusta nastopil položaj podpredsednika in člana upravnega odbora Evropske investicijske banke.