Tako imenovani Lahovnikov zakon, s katerim je nekdanji minister za gospodarstvo Matej Lahovnik omejil apetite vodstev družb v lasti države, za OZS sicer ne velja, a smo si kljub temu dovolili primerjavo. Medtem ko je odpravnina generalnega sekretarja OZS določena pri zgornji meji omenjenega zakona, njegova nagrada omejitve zakona presega. Zakon namreč spremenljivi prejemek omejuje na največ 30 odstotkov izplačanih osnovnih plačil direktorja v poslovnem letu.

OZS je minulo leto, kar zadeva prihodke, sicer končala rekordno, levji delež pa so k temu prispevali njeni člani, ki jih k plačevanju članarine OZS obvezuje obrtni zakon. Prihodki OZS z naslova članarin so se lani v primerjavi z letom 2008 kljub krizi povečali za kar 13,8 odstotka, na 6,22 milijona evrov, kar je za 10,9 odstotka preseglo celo načrte zbornice. Čeprav zbornica finančnih težav očitno nima, nas je zanimalo, zakaj je odpravnina generalnemu sekretarju predvidena tudi v primeru sporazumnega odhoda. "Tako je bilo leta 2002 in 2006 sklenjeno s pogodbama o zaposlitvi," so nam pojasnili na OZS.

Zbornica je lani za lastno delovanje porabila 2,25 milijona evrov oziroma dva odstotka več kot leta 2008, za skoraj 15 odstotkov, na 763.000 evrov, pa se je povečal strošek za delovanje njenega upravnega odbora in skupščine. Po novem naj bi bili varčnejši. "Pogodba z bodočim generalnim sekretarjem ne bo vsebovala tako velikih bonitet, kot je bilo sklenjeno s prejšnjim generalnim sekretarjem, torej bo tudi plača novega bistveno nižja," so nam pojasnili v OZS, kjer so nam po podpisu pogodbe obljubili tudi konkretne podatke.

Kdo bo novi generalni sekretar OZS, še ni znano, po neuradnih informacijah pa se mesto obeta Dušanu Krajniku, dosedanjemu pomočniku Pšeničnyja. Na OZS so nam sicer pojasnili, da so prejeli 12 prijav, in potrdili, da je med prijavljenimi tudi Krajnik.

katja.svensek@dnevnik.si