Najnovejša študija, objavljena v dnevniku Psychological Science dokazuje, da so majhni otroci lahko veliko bolj dovzetni za ''želje, preference, prepričanja in čustva'', kot drugi ljudje (vključno z odraslimi), kot pa predvideva Piagejeva študija. Dnevnik namiguje, da imajo malčki sposobnost, ki je odrasli nimajo. Lahko namreč ocenijo, kdaj je neko obnašanje statistično pričakovano in kdaj nenavadno. Povedano drugače, otročički točno vedo, kdaj se odrasli ne obnašajo tako, kot se ponavadi.

Trije psihologi, Tamar Kushnir iz Cornella, Fei Xu iz Kalifornijske univerze in Henry Wellman, vodja Centra za človeško rast in razvoj univerze v Michiganu, so izvedli dva eksperimenta, ki sta v dnevniku tudi objavljena. V prvem poizkusu so testirali 72 otrok s povprečno starostjo štirih let in enega meseca. Otroke so poslali v sobo, kjer so bili različni zaboji z različnimi igračami, kot na primer, žoge za košarko in baseball. V sobi z njimi je bila tudi igrača v obliki veverice. Otrokom so nato povedali, da ima Veverica rada le en tip igrač. V vsakem zaboju v sobi je bilo razmerje med enimi igračami in drugimi različno – v prvem je bilo 18% žog za baseball, v drugem je bila polovica žog košarkarskih, polovica za baseball, v tretjem so bil le žoge za košarko. Glede na skupine otrok so pogoje seveda spreminjali, le za prikaz rezultatov poglejmo, kakšni so bili rezultati v skupini otrok, ki so jim povedali, da se Veverica rada igra le z žogami za baseball, ne pa s košarkarskimi.

Otrokom so naročili, naj za Veverico izberejo igračo. In kar se je zgodilo je bilo zelo zanimivo: ko so odprli zaboj, ki je vseboval več žogic za baseball, so malčki po večini izbrali eno izmed njih za Veverico. Iz zaboja, v katerem je bilo razmerje žog enako, so otroci enkrat izbrali eno, drugič drugo vrsto žoge za Veverico, ali pa niso storili ničesar. In končno, ko so raziskovalci, odprli tretji zaboj s samimi košarkarskimi žogami, so otroci večinoma le sedeli in niso delali ničesar. Morda so le obotavljajoče podali košarkarsko žogo Veverici. Konec koncev, ali Veverica ne razume svojih lastnih želja? Lahko bi si sama vzela karkoli bi si želela.

Za raziskovalce je bil to dokaz, da predšolski otroci razumejo, kako deluje koncept želja drugih ljudi: lahko si vzamejo kar želijo

Avtorji pravijo, a je to prvi znanstveni dokaz, da ''mlajši otroci lahko uporabijo intuitivne statistične sposobnosti, da izpeljejo psihološki vzrok – preferenco.'' Kdorkoli, ki je kdaj videl otroke, ki se igrajo v peskovniku, bo trdil, da je videl podobo obnašanje. A to je prvič, ko imamo znanstvene dokaze, da otroci upoštevajo razmerja med predmeti, kadar razmišljajo o preferencah. Z drugimi besedami, celo predšolski otroci lahko uvidijo, da nekateri ljudje potrebujejo več pomoči, da bi dobili kar želijo, kadar jim je ponujeno manj.