V opisu, kako je prišlo do posla z nepremičninami, je Mikuž na današnjem zaslišanju pred senatom povedal, da se je s Prijateljem poznal že nekaj let.

Do sodelovanja je prišlo, ko je podjetje Niko transport Mikuža prosilo za pomoč pri nakupu nekaterih zemljišč na Krasu. V pogajanjih so sodelovali tudi Angleži, ki pa so odstopili od pogodbe. Tako se je pojavila ideja, da bi lahko pri nakupu sodelovala Luka Koper, za vzpostavitev stika z njo pa se je javil Prijatelj.

Pripeljal je takratnega direktorja Luke Koper Časarja, ki si je zemljišča - šlo je za okoli 60 hektarjev - ogledal in dal pozitiven odgovor Premik netu. Dogovorili so se, da bo provizija za Premik net znašala štiri odstotke.

Prijatelj zahteval tretjino provizije

Denar za to, da je v posel pripeljal Luko Koper je zahteval tudi Prijatelj. V različnih časovnih zamikih je dobil 34.000, 50.000, 30.000, 15.000, 150.000 in 50.000 evrov, nato pa je zahteval tretjino provizije, je povedal Mikuž. Kljub temu naj bi mu bil pripravljen dati še 250.000 evrov z obrestmi - Prijatelj naj bi zahteval kar pol milijona -, in sicer le zato, da "bi si s tem kupil mir". Maja lani so v ta namen v Celju tudi podpisali zadolžnico. Mikuž je dal ta denar Prijatelju 9. marca, torej takrat, ko so Prijatelja prijeli.

Na sodišču pa so danes predvajali prav posnetek predaje tega denarja, saj je bil Mikuž kot tajni policijski sodelavec ozvočen. Iz prisluhov je bilo med drugim slišati, kako je Prijatelj Mikužu dejal, da "njega lahko zaprejo, vendar bo potem Mikuževa družina imela probleme," nato pa še stavek: "Če bi kri tekla, bi bilo še grše, tako pa so bile samo besede".

Časar naj bi prejel 90 tisoč evrov

Mikuž je med zaslišanjem omenil tudi Časarja, ki naj bi dobil 90.000 evrov. Ta denar Časar sicer ni nikoli izrecno zahteval, naj bi pa bilo iz nekaj njegovih SMS sporočil Mikužu neposredno razbrati, da pričakuje plačilo.

Da je potrebno Časarju nameniti del denarja, naj bi predlagal Prijatelj. To naj bi bilo potrebno storiti zato, da "se posli ne bi ustavili in ker morajo vsi biti zadovoljni," je pojasnila priča. V enem od teh primerov naj bi Prijatelj pritiskal na Mikuža, naj zbere 50.000 evrov, nato pa naj bi ga v gotovini Časarju na Kozini izročili zavitega v časopisni papir.

Priča je nato pojasnila še, da je Prijatelj dvakrat dejal, da bo pobil njegovo družino, ob neki drugi priložnosti pa naj bi mu kazal dve pištoli in jih repetiral.

23. marca razširitev preiskave na Mikuža in Časarja

Na zaslišanju je sicer tožilka Barbara Milič Rožman danes povedala, da je tožilstvo 23. marca zahtevalo razširitev preiskave na Mikuža in Časarja. Slednji naj bi ob pomoči Mikuža nezakonito pridobil premoženjsko korist, Luki Koper pa povzročil poslovno škodo. Luka je namreč pod njegovim vodstvom odkupovala nepremičnine od Premik neta, čeprav bi lahko po mnenju tožilstva te odkupovala po nižji ceni neposredno od tistih, od katerih jih je kupil Premik net. Časar je zato osumljen zlorabe položaja, Mikuž pa pomoči pri zlorabi položaja.

Sojenje se nadaljuje v sredo, ko bo ponovno zaslišan Mikuž, pred senat pa bosta stopila še policista, ki sta opravila hišno preiskavo pri Prijatelju, ter Prijateljeva tašča Leopolda Stojkovič.