V teh dneh obeležujemo 66. obletnico vojaške operacije prenosa ranjencev in bolnikov iz treh partizanskih bolnišnic, in sicer iz bolnice Franje, Pavle in iz Davče do Loške doline, od koder so jih zavezniška letala odpeljala v bolnišnice v Italiji in drugam.

Pohod je bil dolg okoli 140 kilometrov. Vojaška operacija je potekala okoli 14 dni, od 13. avgusta 1944. V bližini bolnice Pavle je bilo mesto, kjer so težkim ranjencem priključili še tiste, ki so bili iz bolnice Franje, vozili pa so tudi zavezniške pilote, ki so bili sestreljeni nad Slovenijo. Pohod so varovale partizanske sile, angažiran je bil skoraj celoten deveti korpus, okoli 5000 borcev, je povedala Jelušičeva. Ministrica ocenjuje, da je bila to največja humanitarna operacija v drugi svetovni vojni.

Od avgusta 1944 do konca druge svetovne vojne je bilo v zavezniške bolnišnice prepeljanih okoli 2000 ranjenih partizanov, civilistov in bolnega osebja. Na slovenskih tleh je bilo tedaj po besedah ministrice okoli 121 partizanskih bolnišnic.

Jelušičeva je v nagovoru izpostavila vrednote poguma, vztrajnosti in humanosti, "ki jih vidimo v času skrbi za partizanske ranjence v partizanskih bolnicah". Kot je dejala, so vse te vrednote ponotranjili v Slovenski vojski, "nenazadnje tudi v dejstvu, da poskušajo razviti svoje lastne zdravstvene zmogljivosti".

Spor med zdravniki in vlado

Na tem mestu je spomnila na "administrativni spor" med zdravniki in vlado. Sprašuje se, ali so vrednote humanosti, ki so jih imeli partizanski zdravniki, danes vtkane tudi v zdravniški zbor v Sloveniji. Obenem ocenjuje, da je v naših zdravnikih še vedno zelo veliko požrtvovalnosti in humanosti, ki jo "poznamo skozi celotno zgodovino zdravniškega poklica in skozi zgodovino zdravniškega zbora v drugi svetovni vojni".

Prepričana je, da bo zdravniški ceh v prihodnjih tednih kljub sporom, ki so danes videti nepremagljivi, poskrbeli za naše bolnike na način, "kot se za zdravniški zbor spodobi".