Pobuda civilne družbe

"S to stranjo smo se odzvali na pobudo civilne družbe, saj so nas ljudje velikokrat spraševali, kje lahko preverijo, ali ima določen zdravnik veljavno licenco ali ne," je pojasnila Gordana Živčec Kalan, predsednica zdravniške zbornice. Po njenih besedah podaljšajo vsako leto okoli 1000 licenc, letos so jih 440 zdravnikom in 145 zobozdravnikom.

Od leta 2000, ko so zaradi novega zakona o zdravniški službi spremenili pravilnik o zdravniških licencah in ukinili doživljenjsko podeljevanje licenc, mora zdravnik licenco obnavljati vsakih sedem let.

Kot določa pravilnik, mora zdravnik za podaljšanje licence izpolnjevati dva pogoja: najmanj 75 kreditnih točk, ki jih dobi za izpopolnjevanje v preteklih sedmih letih, in opravljanje zdravniške prakse v polni delovni obveznosti. Pri slednjem določilu se pri marsikom zatakne, saj veliko zdravnikov zdravniške prakse ne opravlja v polni delovni obveznosti. Med njimi so številni direktorji zdravstvenih zavodov, zdravniki, ki opravljajo različne funkcije, navsezadnje tudi predsednica zbornice in sedanji minister za zdravje. Dorijan Marušič si je pri premierju "izboril dovoljenje", da bo tudi kot minister lahko del svojega delovnega časa še vedno delal kot internist v ambulanti. Predsednica zbornice Gordana Živčec Kalan, ki to delo opravlja profesionalno, pa je že ob nastopu funkcije napovedala, da bo zdravnica družinske medicine toliko ur v tednu, da bo lahko ohranjala licenco.

O vsakem primeru posebej, ki ne izpolnjuje enega od kriterijev, odločajo na svetu za izobraževanje in usposabljanje zdravnikov pri zbornici, ki ga vodi prof. dr. Matija Horvat. Stališče sveta za izobraževanje in usposabljanje zdravnikov je, "da mora zdravnik za podaljšanje licence poleg zbranih 75 kreditnih točk opravljati zdravniško prakso vsaj v obsegu 20 odstotkov delovnega časa".

Slab upravni nadzor

Omenjenim kriterijem za podaljšanje licence v letošnjem letu po besedah predsednice doslej ni zadostil en zdravnik in trije zobozdravniki, v minulih letih pa je bilo takih v povprečju do deset na leto.

"Zdravniki z licenco so ustrezno strokovno usposobljeni za področje, na katerem delajo. Obveznost delodajalca je, da zaradi varstva pacientov pred zaposlitvijo zdravnika to preveri," opozarja Živčec-Kalanova in dodaja, da so na zbornico dobili nekaj prijav za zdravnike, ki delo opravljajo brez licence, "tudi z vednostjo vodstva zavodov in predstojnikov". Koliko takšnih zdravnikov dela v Sloveniji, na zbornici ne vedo, saj je nadzor nad zaposlovanjem zdravnikov v pristojnosti upravnega nadzora, ki ga opravlja ministrstvo za zdravje. Predsednica zbornice obžaluje, da jim z ministrstva za zdravje niso niti odgovorili na njihove prijave o delu neustrezno usposobljenih zdravnikih.