Tožilstvo je za vsakega od njih že zahtevalo po osem let zapora, a je sodni senat po premisleku sklenil, da še preveri nekaj podatkov. A tudi načrti, da bi se sojenje končalo te dni, so padli v vodo. Hudo je namreč zbolel eden od sodnikov porotnikov, tako da je morala predsednica senata Irena Škulj Gradišar angažirati drugega porotnika in sojenje, ki se je začelo že maja lani, so morali začeti povsem od začetka - z branjem osebnih podatkov obtožencev, dajanjem pravnih podukov in branjem obtožnice. Obtožence bo treba ponovno povprašati po njihovih zagovorih, prebrati vse, kar so do zdaj povedale številne priče, ter izvesti ostale dokaze. Kljub temu obtoženci ostajajo za rešetkami pripora, tam so že poldrugo leto.

Rop se je zgodil 9. decembra predlani. Tožilstvo je prepričano, da so bili prav 42-letni Mastnak, 27-letni Momčilović in 30-letni Marković tisti, ki so zamaskirani in z orožjem oropali varnostnika Sintala Bogdana P. ter jo popihali z 18.290 evrov vrednim plenom. Gre za denar Mercatorja, Adrie Airways, Mladinske knjige in Toka, ki ga bi moral varnostnik predati v trezor. Preiskovalci denarja niso nikoli našli (naključni občan je naletel le na prazen varnostnikov kovček), a je tožilstvo prepričano, da je kljub temu zbralo dovolj dokazov o krivdi omenjene trojice. Mitsubishija lancerja, s katerim naj bi zagrešili rop, so policisti našli zapuščenega na enem od parkirišč. Na volanu in ročici menjalnika so našli Mastnakove sledi, v hišnih preiskavah pa izsledili še pištolo in maskirni kapi. V kapah so bile sledi Markovićeve DNK, na delovni rokavici pa mešane biološke sledi, ki z veliko verjetnostjo pripadajo tako Markoviću kot Mastnaku.

Trojica je na sodišču vpletenost v rop zanikala. Zanimivo je, da je Mastnak na policiji sprva priznal, obremenil pa tudi Momčilovića in Markovića. Pred preiskovalnim sodnikom pa si je premislil in dejal, da so policisti pritiskali nanj. Da sta ropala, sta zanikala tudi druga dva obtoženca. Mastnak je na glavni obravnavi pojasnil, da je res vozil mitsubishija, a ni vedel, da je ukraden. Vinjeni prijatelj ga je prosil, da ga z njegovim avtom pelje v Medvode, in naredil mu je uslugo. Za pištolo je dejal, da jo je kupil že pred leti, a da z njo nikakor ni ropal. Povedal je tudi, da se z Momčilovićem in Markovićem že dolgo poznajo in da jih druži zanimanje za motorje in štirikolesnike. Skupaj so se vozili z njimi in od tod tudi najdene podkape ter sledi na njih.

Tožilstvo je že konec junija za vsakega od obtožencev zahtevalo po osem let zapora, obramba pa je menila, da je zaradi pomanjkanja dokazov možna le oprostilna sodba. Senat pod vodstvom Škulj-Gradišarjeve se je umaknil na posvetovanje, nato pa ponovno odprl glavno obravnavo, češ da primer še ni dokončno razjasnjen. Odločili so se, da bodo preverili morebitno predkaznovanost varnostnika Bogdana P., z analizo baznih postaj pa še enkrat tudi gibanje obtožencev v času ropa. Policijsko analizo so zdaj sicer dobili (obtoženi naj bi bili tik pred ropom v stiku, ob 19.30 naj bi bili na Šmartinski cesti, Momčilović pa naj bi se po ropu peljal proti predoru Golovec - na tem območju je bil odvržen varnostnikov kovček), a so se odločili, da je bolje, da tako imenovano analitično informacijo izdela še sodni izvedenec telekomunikacijske stroke. Sojenje se bo z zagovori in branjem sodnega spisa nadaljevalo 2. septembra.