Po navedbah okrožne državne tožilke Hannelore Verbic sta se obtoženi in pater L. spoznala novembra 2005 v neki bolnišnici na avstrijskem Koroškem, kjer je oškodovanec služboval kot prior. Sprva naj bi mu mladenič izvabil manjšo vsoto denarja z izgovorom, da v bolnišnici leži njegova sorodnica, ki nima zdravstvenega zavarovanja. Kmalu zatem pa naj bi se družila na ljubezenskih srečanjih v Avstriji, v Nemčiji in v Sloveniji.

Sočasno naj bi obtoženi začel groziti priorju samostanskega reda usmiljenih bratov, da bo na svetovnem spletu objavil pornografske fotografije njunega spolnega odnosa oziroma da bo slike poslal v redovni provincial na Dunaj. To je patra L. zelo prestrašilo, saj bi mu razkritje njegove homoseksualnosti uničilo profesionalno kariero in ugled, ki ga je užival v družbi. Zato naj bi Elvisu izročil več tisoč evrov, podaril mu je tudi svoj prenosni računalnik, na voljo naj bi mu dal še svoje službeno vozilo.

Redovnika pa vse to ni odvrnilo od druženja s svojim ljubimcem iz Slovenije, med drugim v neki savni, v kateri naj bi obtoženi posnel več žgečkljivih fotografij. Poleg tega je pater L. moral Elvisu izdati imena homoseksualcev med člani duhovniškega reda. Za prijavo izsiljevalca policiji se je oškodovanec odločil šele, ko je izvedel, da je Elvis že navezal stik s kapucinskim bratom in tudi od njega izsiljeval denar.

Obtoženi mladenič je na glavni obravnavi priznal, da je od patra dobil 6000 evrov, pri čemer je trdil, da je šlo zgolj za posojilo oziroma da mu je posvečeni mož s tem denarjem plačal šoferske in spolne storitve. Vztrajno pa je trdil, da patra ni izsiljeval.

Po pričevanju oškodovanca, ki je potekalo za zaprtimi vrati sodne dvorane, je sodišče minuli teden obsodilo Elvisa A. na 15 mesecev zapora. Senat se je v nepravnomočni sodbi strinjal z očitkom, da je slovenski državljan izkoriščal strah žrtve pred sramoto, ki bi jo povzročilo razkritje njegove homoseksualnosti. Obenem pa je predsedujoči sodnik izpostavil protislovni čustveni odnos med redovnikom in 24-letnikom. Po sodnikovih besedah namreč njuna homoseksualna zveza ni temeljila zgolj na grožnjah, temveč je obstajalo tudi obojestransko soglasje za skupno obiskovanje hotelov in savn.

Zato je bila izrečena kazen sorazmerno nizka, obtoženi pa je lahko takoj po njeni razglasitvi zapustil graški zavod za prestajanje zapornih kazni Jakomini, v katerem je bil priprt od 16. maja. Po večmesečnem priporu mu je namreč sodišče dovolilo, da preostanek kazni prestaja pogojno.