Srečanje treh dežel je tudi na Otoku pri Vrbskem jezeru, ki je bil pomembno središče pokristjanjevanja že v časih Karantanije, ostalo zvesto prvotnemu izročilu o enakopravnosti narodov in jezikov. Maša je tako potekala v vseh štirih jezikih alpsko-jadranske regije, in sicer v slovenščini, nemščini, italijanščini in furlanščini. Cerkev na Slovenskem so zastopali mariborski nadškof Franc Kramberger, koprski škof Metod Pirih in koprski pomožni škof Jurij Bizjak, celjski škof Stanislav Lipovšek ter ljubljanski pomožni škof Anton Jamnik.

Pri sveti maši so predstavniki župnij iz okolice Vrbskega jezera prinesli domačo vodo, ki je na prizorišču na Otoku imela še posebno simboliko. Hkrati so verniki iz vseh treh dežel pred oltar položili darove iz svojih krajev. Krški škof Schwarz, ki je vodil mašo, je spomnil na pomen vode, ki je po eni strani vir življenja in osrečevanja, po drugi strani pa tudi zlovešča, kot so nazadnje pokazale poplave v Pakistanu. Vendar evangeljska prilika o viharju na morju uči, da naj verniki zaupajo v Boga, je opozoril Schwarz.

"Toda danes se družba zdi srečna brez Boga, hkrati pa ne ve, v kakšne temine zahaja," je svaril krški škof in menil, da izguba vere pomeni tudi izgubo kompasa vrednot. Treba pa je biti pozoren tudi na "tokove znotraj Cerkve, ki se usmerjajo po duhu časa in s tem postopno odpirajo pot življenju brez Boga", je bil kritičen Schwarz in vernike pozval, naj ostanejo "v cerkvenem čolnu, ker je samo s pogledom v Kristusa mogoče iti čez valove časa, ki se Kristusu odtujuje." Kristjani naj se zato ne odpovejo oznanjanju Kristusa, četudi je to danes naporno, je še dejal krški škof v svoji pridigi.

Ob koncu maše je zbrane vernike nagovoril tudi ljubljanski pomožni škof Jamnik in jih povabil na srečanje treh dežel prihodnje leto. To bo 20. avgusta potekalo v Marijinem svetišču v Zaplazu pri Čatežu v novomeški škofiji, kamor naj bi že v kratkem prenesli tudi posmrtne ostanke Lojzeta Grozdeta, ki so ga na letošnjem evharističem kongresu v Celju razglasili za blaženega.

Srečanje treh dežel na Otoku pri Vrbskem jezeru, ki je kljub hudi pripeki minilo brez posebnih zdravstvenih težav vernikov, se je zaključilo z druženjem ob kulturnem programu, za udeležence pa so organizatorji pripravili tudi voden ogled cerkve v slovenskem, nemškem in italijanskem jeziku.