Zaradi večanja števila otrok v vrtcih so morali odpreti več oddelkov. Medtem ko so imeli mariborski vrtci v šolskem letu 2007/2008 185 oddelkov, v katere je bilo razporejenih 3336 otrok, bo septembra svoja vrata odprlo 225 oddelkov.

V mandatu sedanjega župana Franca Kanglerja so zgradili nov vrtec v Kamnici in prenovili vrtec Ivana Glinška v središču Maribora. Prva investicija je stala 1,3 milijona evra, za drugo pa so porabili nekaj manj kot milijon evrov.

Kot je v nedavnem pogovoru za STA povedala direktorica občinskega urada za vzgojo in izobraževanje, zdravstveno, socialno varstvo in raziskovalno dejavnost Brigita Gajzer Pliberšek, nove oddelke odpirajo v kapacitetah, ki so ostale prazne z uveljavitvijo devetletne osnovne šole in posledičnim zmanjšanjem števila otrok v vrtcih.

Mnogo več pozornosti je bilo zato namenjene investicijam v osnovnih šolah. Leta 2007 so dogradili telovadnico in uredili zunanje površine OŠ Franca Rozmana Staneta v vrednosti 1,6 milijona evrov, leto kasneje pa so prenovili še šolsko zgradbo za 2,1 milijona evrov.

Zatem so se lotili dograditve telovadnice in ureditve okolja OŠ Angela Besednjaka, za kar so porabili 1,6 milijona evrov. V teku pa je tudi prostorska preureditev in obnova skupne šolske zgradbe OŠ Borisa Kidriča in OŠ Franceta Prešerna, kjer vrednost investicije ocenjujejo na 4,8 milijona evrov.

Različna investicijska vzdrževalna dela so opravili še na številnih drugih mariborskih šolah, ki jih je v lanskem šolskem letu obiskovalo 7344 otrok, od tega 794 prvošolčkov.

V nekaterih gorenjskih mestih težave s pomanjkanjem vrtcev (tema)

Večje občine na Zgornjem Gorenjskem so kljub povečanemu vpisu otrok v vrtce zanje uspeli zagotoviti dovolj mest. Težave pa imajo v občinah Spodnje Gorenjske. V Kranju tokrat prvič ne bo prostora za vse prijavljene malčke. V Kamniku bodo stisko staršev ponovno reševali s subvencijami, za podobno potezo pa so se odločili tudi v Škofji Loki.

Na Jesenicah se je letos za predšolsko varstvo prijavilo 50 otrok več od dosedanjih zmogljivosti. Vendar so s premestitvijo ljudske univerze pridobili nove prostore za vrtec. Tako bo jeseniški vrtec s septembrom v 37 oddelkov sprejel vseh 688 otrok, je za STA zagotovila ravnateljica Vzgojnovarstvene organizacije Jesenice Zdenka Kovač.

Jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger je pojasnil, da imajo na Jesenicah srečo, ker so že v preteklosti imeli dovolj vrtcev, ki so jih v času manjšega števila otrok uporabljali v druge namene. Zato tudi ob nadaljnjem višanju natalitete ni nevarnosti, da bi na Jesenicah zmanjkalo prostora. Na voljo imajo še en obnove potreben starejši objekt in možnost dograditve vrtca na Koroški Beli.

V radovljiški občini dovolj prostora

Tudi v radovljiški občini so zagotovili dovolj prostora za tamkajšnje malčke. Tako bo v novem šolskem letu v 40 oddelkih po vsej občini 740 otrok. Dovolj kapacitet so po pojasnilih ravnateljice Vzgojno varstvenega zavoda Radovljica Irene Kotnik uspeli zagotoviti z reorganizacijo in z odprtjem šestih novih oddelkov.

Občino v prihodnjih letih po besedah župana Janka S. Stuška čaka še dograditev vrtcev v Lescah in Radovljici, kjer bodo uredili devet novih igralnic. Poskrbeli pa bodo tudi za energetsko sanacijo vrtcev v Radovljici, Kropi, Kamni Gorici in Lescah, medtem ko bodo v vrtcu na Brezjah vgradili dvigalo.

V tržiški občini je za šolsko leto 2010/2011 vpisanih 524 otrok, kar je predstavlja precejšnje povečanje, saj jih je bilo v minulem letu 462. Poleg samih vrtčevskih kapacitet bodo za vzgojo druge starostne skupine predšolskih otrok koristili tudi tri prazne učilnice v osnovnih šolah Tržič in Bistrica, je pojasnila vodja urada za gospodarske in družbene dejavnosti na tržiški občini Mateja Malovrh.

Zaradi velikega vpisa najmlajših v okolišu vrtca Križe je občina aprila pristopila k izdelavi projektne dokumentacije za izgradnjo prizidka dveh modularnih enot. Sedaj pridobivajo gradbeno dovoljenje in iščejo izvajalca, da bi lahko novembra sprejeli še 28 otrok, s čimer bi bili vsi vpisani otroci sprejeti v vrtec. Za dolgoročnejšo rešitev pa je občina že pristopila k izdelavi projektne dokumentacije za izgradnjo prizidka k osnovni šoli Križe.

Dolgoročno rešitev povečevanja vpisa v programe predšolske vzgoje imajo tudi v mestni občini Kranj, kjer je bilo že izdano gradbeno dovoljenje za preureditev nekdanjega objekta ekonomske šole v vrtec. V prihodnje bo torej za kranjske otroke poskrbljeno, problem pa se je pojavil v tem letu. Mesto bodo uspeli zagotoviti 551 novo prijavljenim, medtem ko bo glede na prvotne podatke brez vrtca ostalo 70 otrok, od tega 32 otrok iz kranjske mestne občine.

Tudi z odprtjem novega oddelka v vrtcu pri Osnovni šoli Orehek, s katerim so v Mavčičah pridobili 19 mest, ne bo dovolj prostora za vse prijavljene otroke. Vendar številka zagotovo ne bo tako visoka, kot je bila sprva, saj je nekaj staršev že odpovedalo vpis, osip pa je moč pričakovati tudi po uvajalnem obdobju, menijo na občini, ki je v minulih letih uspela zagotoviti prostor vsem vpisanim malim občanom že s 1. septembrom.

Začasne rešitve

Še precej večje težave imajo z vrtci v Škofji Loki, kjer so lani zaradi izjemno povečanega vpisa postavili novo enoto za 112 otrok v Podlubniku. Čeprav je v škofjeloškem javnem vrtcu prostora za 830 otrok, v zasebnem vrtcu pa še za 85, je brez mesta v vrtcu ostalo kar 105 otrok prvega starostnega obdobja. Od teh naj bi jih 24 še v tem šolskem letu dobilo svoje mesto s prenovo vrtca na Trati, je pojasnil svetovalec za odnose z javnosti na občini Jernej Tavčar.

Kot začasno rešitev bo škofjeloška občina za vse otroke do tretjega leta starosti, ki niso vključeni v javno varstvo, zagotovila subvencijo v višini 100 evrov mesečno, za katero je do polovice avgusta prijavljenih že 140 prosilcev. S tem bo občina začasno ublažila stisko staršev in jim delno nadomestila stroške zasebnega varstva, medtem ko na dolgi rok pomanjkanje kapacitet ne bi smelo biti več problem. V načrtu je namreč izgradnja novega vrtca na območju nekdanje vojašnice, kjer pa mora država izvesti obljubljen prenos lastništva zemljišč na občino.

Z ukrepom subvencioniranja najmlajših otrok, za kakršnega se je letos odločila občina Škofja Loka, že imajo izkušnje v kamniški občini. Tam bodo, glede na do sredine avgusta prejete prijave, 103 evrov mesečne subvencije dodelili okrog 300 upravičencem. V prihodnjem letu pa v Kamniku načrtujejo odprtje najmanj osmih in največ 11 novih vrtčevskih oddelkov, s čimer bi dokončno rešili stisko v otroškem varstvu, zagotavljajo na občini.

Za sprejem v vrtec z novim šolskim letom se je v Kamniku na novo prijavilo kar 615 otrok. S septembrom jih bodo sprejeli 205, sredi oktobra z odprtjem koncesijskega vrtca Zarja okoli 190, do konca novembra pa še 80 v vrtcu Kamenček. To pomeni, da bo v kamniške vrtce vključenih več kot 1200 otrok, kar je še enkrat več kot leta 2006.