Kot je v ponedeljek poročal POP TV, so na predvideno zmanjševanje plač sicer opozorili v celjskem odboru Policijskega sindikata Slovenije, ki ob morebitnem znižanju plač policistov grozi celo s stavko. Celjskemu odboru sindikata naj bi se sicer v kratkem pridružili tudi policisti iz drugih koncev Slovenije. V prizadevanjih jih je podprl direktor policije Janko Goršek, s pismom Pavlinič Krebsovi pa tudi notranja ministrica Katarina Kresal.

Na ministrstvu za javno upravo pa pravijo, da gre za "že nekoliko staro zgodbo", saj je Kresalova Pavlinič Krebsovi pismo poslala že 7. julija, odgovor je sledil 20. julija. Na ministrstvu so pojasnili, da je iz odgovora razvidno, da ne gre za zniževanje plač.

Ministrica Kresalova je v pismu ministrici za javno upravo zapisala, da na podlagi predloga sklepov vlade, ki se nanašajo na stroške dela v javnem sektorju v letih 2011 in 2012 in na izhodišča za pogajanja s sindikati na področju plač in drugih prejemkov za ti dve leti, ugotavlja, da se predlagani ukrepi nanašajo na vse zaposlene v javnem sektorju, ne glede na višino plače ter na zahtevnost in odgovornost nalog, ki jih opravljajo.

"Ocenjujemo, da takšen pristop ni najprimernejši, saj se različni poklici med seboj močno razlikujejo predvsem glede pomembnosti dela, ki ga v smislu izvajanja temeljnih funkcij javnega sektorja in države na splošno, opravljajo javni uslužbenci v posameznih resorjih," je zapisala Kresalova, ki ob tem posebej opozarja na položaj policistov.

"Policistov komaj primeren življenjski standard"

Kot navaja Kresalova, je delovno mesto policista uvrščeno v 21. plačni razred, kar pomeni, da policisti prejemajo 997,27 evra bruto plače. Že trenutno vrednotenje delovnega mesta policista po oceni Kresalove komaj omogoča primeren življenjski standard.

"Zmanjševanje plač bi zato med policisti povzročilo veliko nezadovoljstvo, ki bi se odrazilo tudi v njihovi motivaciji za delo. Pomanjkanje motivacije bi se zagotovo odražalo pri delu policistov, kar bi lahko imelo za posledico tudi poslabšanje stanja varnosti v državi," v pismu Pavlinič Krebsovi opozarja Kresalova. Med morebitnimi posledicami še omenja, da bi to utegnilo povzročiti, da bi policijske vrste zapustilo večje število policistov.

Navedeno po navedbah notranje ministrice velja tudi za predlog dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012. Predlagani interventni ukrep, da javni uslužbenci v letih 2011 in 2012 ne bodo napredovali in da se to obdobje ne bo štelo v napredovalno obdobje, bo po njenem mnenju povzročil velik padec motivacije za delo. Prav tako ministrica nasprotuje znižanju regresa za prehrano, povračila stroškov prevoza na delo in terenskega dodatka.

Policijski sindikat ne bo podpisal dogovora in aneksa o plačah v javnem sektorju

Policijski sindikat ne bo podpisal dogovora in aneksa h kolektivni pogodbi o plačah v javnem sektorju, je pojasnil podpredsednik sindikata Radivoj Uroševič. Sklep so sprejeli na seji sveta sindikata, kjer so se odločili še, da bodo zahtevali srečanje s predsednikom vlade Borutom Pahorjem.

Za zavrnitev podpisa aneksa so se po Uroševičevih besedah odločili, ker obstaja bojazen, "da bodo ukrepi povzročili še dodatno zniževanje že tako prenizkih plač". Prav zato bi radi srečanje s Pahorjem. Če do konca meseca ne bodo videli, da obstaja možnost usklajevanja, bodo sklicali stavkovni odbor, je napovedal podpredsednik Policijskega sindikata Slovenije.

Stavkovni odbor še vedno deluje, je poudaril Uroševič, na vprašanje, ali torej stavka ni izključena, pa je odgovoril, da "stavka pri sindikalni dejavnosti ni nikoli izključena".

Uroševič je še pozdravil podporo notranje ministrice Katarine Kresal in direktorja policije Janka Gorška prizadevanjem policistov proti znižanju plač. Celjski odbor policijskega sindikata je tako celo omenil možnost stavke v primeru, da bi prišlo do znižanja plač.