"S kolesarjenjem kot zelo enostavnim in ekološkim načinom gibanja in prevoza prispevamo k čistejšemu okolju, spomladi in poleti oz. v toplejših mesecih pa je to tudi ena najprijetnejših športnih aktivnosti na svežem zraku, s katero skrbimo za ohranjanje svojih telesnih sposobnosti. Prispeva namreč k večji vzdržljivosti, koristi srcu in ožilju, obenem povečuje moč," ugotavljajo policisti. Opozarjajo pa, da mora vsak posameznik poskrbeti tudi za svojo varnost.

Vozniki koles so v najhujših prometnih nesrečah v več kot polovici primerov povzročitelji nesreče, navajajo policisti. "Najpogosteje povzročijo prometne nesreče zaradi nepravilne strani in smeri vožnje, kar je pogosto povezano tudi z vožnjo pod vplivom alkohola, in neupoštevanja pravil o prednosti. Pogosto hitrosti ne prilagodijo stanju in lastnostim ceste, še posebej na posameznih odsekih cest z večjim naklonom," ugotavljajo na novomeški policijski upravi.

Kolesarji so tudi žrtve drugih udeležencev v cestnem prometu, največkrat prehitrih voznikov in tistih, ki vozijo pod vplivom alkohola. Pogosto njihovo vožnjo ovirajo nepravilno parkirana vozila.

"Dejstvo je, da so kolesarji manj varni v cestnem prometu kot drugi udeleženci. Predvsem so slabše vidni, njihova vidnost pa je obratno sorazmerna s hitrostjo vožnje: hitrejši so, slabše so opazni," navajajo novomeški policisti. Zato vsem kolesarjem svetujejo, naj vozijo previdno in skrbijo za lastno varnost.